ELITE LEAGUE 2: ΚΟΤΟΒ ΚΑΙ ΠΕΡΛΕΣΙ ΣΤΕΛΝΟΥΝ VILLAGERS & BANDOLEROS ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ!

Share

Τη Δευτέρα (8/4), στο “Galaxy Soccer Club” της Μεταμόρφωσης διεξήχθη η ημιτελική φάση της Elite League 2, εκεί όπου είδε τα 2 μεγάλα φαβορί: Villagers και Bandoleros παρότι τα… χρειάστηκαν, επιβεβαίωσαν τους τίτλους τους και πήραν τα “χρυσά” εισιτήρια του μεγάλου τελικού με φόντο τη “μάχη” για την Ευρωπαϊκή έξοδο στο EURO-Cup!

Τόσο οι “Χωριάτες” όσο και οι “Χαϊδαριώτες” χρειάστηκαν τα… μεγάλα μέσα τους για να “καθαρίσουν” (τους αστέρες τους: Κοτόβ και Περλέσι) αφού βρήκαν απέναντι τους 2 αντιπάλους όπου “γυάλιζε” το μάτι τους! Ρουμπίν και Αναγέννηση όχι απλά δεν παρέδωσαν τα “όπλα” από νωρίς αλλά τουναντίον, μέχρι και τα τελευταία λεπτά του αγώνα “πάλεψαν” να κάνουν τη μεγάλη έκπληξη: Οι “μαϊμούδες” μάλιστα αποκλείστηκαν στα… πέναλτι!

Πιο συγκεκριμένα: Τη θέση τους στον τελικό σφράγισαν πρώτα οι Bandoleros, οι οποίοι σε ένα αρκετά σκληρό και δύσκολο παιχνίδι όπως αναμένεται να είναι ένας ημιτελικός, κατάφεραν να νικήσουν την Αναγέννηση Καισαριανής με 3-1. Ένα παιχνίδι αρκετά κλειστό έχει σκορ ημιχρόνου 1-1, όπου δευτερόλεπτα μετά την καρφωτή κεφαλιά του Περλέσι για το 1-0 ο Ζονώρος στην αντεπίθεση θα στείλει την μπάλα στον ουρανό της εστίας του Ρούμπα για την ισοφάριση και το 1-1.

Από ένα αρκετά υποτονικό 1ο μέρος ξεχώρισε ο goalkeeper της Αναγέννησης Βλαστάρας ο οποίος κράτησε την ισοπαλία σε 2 κλασικές ευκαιρίες της ομάδας από το Χαϊδάρι! Μπαίνοντας στο 2ο ημίχρονο το θέαμα ήταν υπεραρκετό καθώς οι Bandoleros φαινόταν πως έπαιζαν για την νίκη και η πίεση τους στην Αναγέννηση ολοένα και αυξανόταν! Αν και κρατούσε καλά η αμυντική γραμμή της Αναγέννησης, κάποια στιγμή ήρθε το ρήγμα και ο Λουτσιάνο μετά από πανέμορφο συνδυασμό με τον Αδαμιδη θα δώσει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του και θα γράψει το 2-1! Ψάχνοντας να βρει απάντηση η Αναγέννηση στο 2ο τέρμα των Bandoleros ώστε να συνεχίσει να ελπίζει για μια θέση στον τελικό, ανέβηκε στο γήπεδο και άφησε κενούς χώρους κάτι που οι Bandoleros εκμεταλλεύτηκαν με τον Περλέσι ο οποίος στην αντεπίθεση πέτυχε το 2ο προσωπικό του τέρμα και 3ο της ομάδας του για να κλειδώσει το εισιτήριο του τελικού και να σημειώσει το τελικό σκορ του αγώνα, το 3-1!

Στον εταίρο ημιτελικό της κατηγορίας Villagers και Rubin Tarzan έδωσαν μια μάχη με τον ορισμό της λέξης! Φάσεις θέαμα και δράμα περιγράφουν απόλυτα τα σκηνικά του ντέρμπι! Ένας αγώνας που στο πρώτο ημίχρονο έμοιαζε στην εικόνα με αυτόν των Bandoleros απέναντι στην Αναγέννηση αλλά είχε άλλη έκβαση. Μπορεί στην κατοχή να ήταν οι Villagers με τις μαϊμούδες να περιμένουν με οργανωμένη άμυνα στο δικό τους μισό, αλλά η Rubin ήταν η ομάδα που είχε τις κλασικές ευκαιρίες και πήρε το προβάδισμα! Στην αρχή χτυπάει στην πόρτα των “Χωριατών” ο Κετσες ο οποίος αν και πέρασε τον Φωτιάδη είδε την μπάλα να βρίσκει το δοκάρι και να μην δίνει έτσι το προβάδισμα στην ομάδα του σε μια αντεπίθεση σεμινάριο, κάτι που έγινε στιγμές αργότερα με τον Ντρενογιαννη να γράφει το 1-0 με ένα εκπληκτικό πλασέ!

Η… φλυαρία των Villagers συνέχισε στο 1ο μέρος και κάπως έτσι σε μια αμυντική αδράνεια τους κ Κετσες θα στείλει με καρφωτή κεφαλιά την μπάλα κάτω από τα πόδια του Φωτιάδη και θα ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 2-0 και θα πάρουν σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση τους στον τελικό! Παρόλα αυτά οι Villagers δεν θα παρατήσουν το πλάνο τους και θα συνεχίσουν να πιέζουν προσπαθώντας να μειώσουν κάτι που δεν ήρθε από αρκετές κλασικές ευκαιρίες αλλά ήρθε από την απευθείας εκτέλεση φάουλ, ποιανού άλλου, του Κοτοβ! Ένα γκολ δώρο για τους Χωριάτες καθώς το τοίχος ήταν εκτός θέσης και έτσι το ευθύβολο σουτ το Μολδαβου κατέληξε στην εστία για το τελικό σκορ ημιχρόνου 2-1. Αν και ήρθε η μείωση στο σκορ οι Villagers γνώριζαν πολύ καλά πως είχαν να ανέβουν ένα βουνό για να βρεθούν στον τελικό και έτσι αποδείχθηκε αφού στο 48ο λεπτό της αναμέτρησης η Rubin Tarzan προηγούνταν με 2-1!

Η εικόνα σε όλο αυτό το διάστημα όπως και στο 1ο μέρος, οι Villagers στην κατοχή να προσπαθούν να σπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα την Rubin, και οι μαϊμούδες να χτυπάνε στις αντεπιθέσεις. 2 λεπτά μακριά βρισκόταν η Rubin Tarzan από τον τελικό όμως ο ποιοτικότερος παίκτης των “Χωριατων” Κοτοβ είχε άλλη άποψη. Σε μια σόλο ενέργεια ο Μολδαβος θα αποφύγει με ρουλέτα τον Μυλωνά και στην συνέχεια ούτε ο Κώτσης που τον μάρκαρε αλλά ούτε ο Ζαγγανας θα καταφέρουν να μπλοκάρουν το μυτάκι του έμπειρου ποδοσφαιριστή που θα γράψει το 2-2 στιγμές πριν την λήξη του ματς και θα στείλει το παιχνίδι στην ρωσική ρουλέτα… στα πέναλτι! 5 συνολικά εκτελέσεις χρειάστηκαν για πανηγυρίσουν οι Villagers την πρόκριση στον τελικό (3-1) καθώς Γουάλας, Μαργαρίτης και Κοτοβ θα κάνουν το 3 στα 3, το απόλυτο των εκτελέσεων όμως ο Ντρενογιαννης δεν θα εκτελέσει πετυχημένα (2ο χτύπημα) όπως ο μυλωνάς και η τελική εκτέλεση του απόλυτου MVP Κοτοβ θα στείλει του “Χωριάτες” στον τελικό!

Σε αυτό το σημείο αξίζει να αναφερθεί πως οι Villagers καταγράφουν το απόλυτο σε διαδικασίες πέναλτι με 8/8 από καταβολής της ιστορίας τους, ενώ σε περίπτωση που επικρατήσουν στον τελικό θα καταγράψουν αντίστοιχα το 6/6 σε αγώνες για το υψηλότερο σκαλί μιας διοργάνωσης! Θα καταφέρουν άραγε οι Bandoleros να “σπάσουν” αυτή την παράδοση; Υπενθυμίζεται πως οι “Χαϊδαριώτες” διατηρούν με διαφορά την “καλύτερη επίθεση στην κατηγορία, έχοντας σημειώσει 113 γκολ, ενώ στον αντίποδα, οι “Χωριάτες” διατηρούν την καλύτερη άμυνα, έχοντας δεχθεί μόλις 31 γκολ παθητικό (κοινώς λιγότερο από 2 γκολ ανά αγώνα)! Πρόκειται αν μη τι άλλο για μια αλληγορική μονομαχία!

Την επόμενη Δευτέρα λοιπόν στο “SEF Soccer Club” στον Πειραιά θα διεξαχθεί ο μεγάλος τελικός της Elite League 2 ανάμεσα σε Villagers και Bandoleros στις 21:30! Μην το χάσετε!

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ την τελική κατάταξη της κανονικής διάρκειας της Elite League 2 αλλά και την αναλυτική διακλάδωση της φάσης των Play Off.

Περισσότερα

ΝΕΑ

ATHENS YOUTH CUP 6X6: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ – ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ – ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

Εδώ θα βρεις το πανόραμα του Athens Youth Cup 6X6: Όμιλοι, βαθμολογίες, αποτελέσματα και το αναλυτικό πανόραμα της διοργάνωσης μέχρι και τον μεγάλο τελικό σε Golden και Silver κατηγορία! ΦΑΣΗ ΟΜΙΛΩΝ Α’ ΟΜΙΛΟΣ 1η αγωνιστική (19/5) 20:00 ΣΕ.ΛΕ.ΤΕ FC – Royals FC 0-5 21:00 Γυπαετοί Αδαμών – Atletico Young 0-3 22:00 Flickerz JR – Daredevils 6-3

ΝΕΑ

ELITE CUP GREECE: ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΖΛ – ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ 2 ΟΜΑΔΕΣ ΤΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ!

Οι ομάδες του Elite Cup Greece είναι πλέον γνωστές σε όλους! Ο τελικός της Λάρισας ολοκληρώθηκαν την Τρίτη 30/4 στο “Olimpic Park” και ανέδειξε κυπελλούχους τους Valedes που επικράτησαν του Perfetto και εξασφάλισαν το πρώτο εισιτήριο της πόλης που