ELITE LEAGUE 1: Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ – “EL CLASICO” ΜΕ MAGUFANA & FLAMINGOS ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ!

Share

Το “πεπρωμένο φυγείν αδύνατο” έλεγαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοι, κι όπως αποδεικνύεται στην Elite League 1 Greece, ήταν “γραφτό” να συναντηθούν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά σε μεγάλο τελικό: Magufana και Flamingos, με αμφότερες να επικρατούν με επιβλητικά σκορ έναντι των Apache και των Goats στο πλαίσιο της ημιτελικής φάσης!

Έτσι, την ερχόμενη Δευτέρα (15/4), το “SEF Soccer Club” ετοιμάζεται να φορέσει τα “γιορτινά” του και να υποδεχθεί ακόμα ένα “El Classico” ανάμεσα στις 2 κατά τεκμήριο κορυφαίες ομάδες της Ελλάδας (22:30), τη στιγμή που λίγη ώρα νωρίτερα (20:30) Apache και Goats θα λύσουν τις διαφορές τους για την επίσης ιστορική “μάχη” της 3ης θέσης με φόντο 2 ακόμα Ευρωπαϊκών εισιτηρίων!

Αναφορικά με τις αναμετρήσεις της Δευτέρας (8/4): Για τον πρώτο ημιτελικό, η ομάδα των ροζ κατάφερε να επικρατήσει με 6-2 σε ένα ματς όπου το τελικό σκορ ξεγελάει αφού μέχρι και 5 λεπτά πριν την λήξη οι γίδες πάλευαν για μια επική ανατροπή. Με την έναρξη του παιχνιδιού η Flamingos μπήκε με το πόδι στο γκάζι και κατάφερε να φτάσει τον δείκτη του σκορ στο 3-0 με απόλυτο mvp τον Απειρανθίτη ο οποίος κατάφερε να σκοράρει δις και να βάλει σε θέση οδηγού την ομάδα του. Με την έναρξη του δευτέρου ημίχρονου οι ροζ κατόρθωσαν μάλιστα να ανεβάσουν τη διαφορά στα 4 γκολ.

Από κει και πέρα όμως η “ψυχή” των Goats μίλησε και με σκόρερ τους Λιοκαφτο και Βασιλάκη κατάφερε να μειώσουν σε 4-2 και να βάλουν έτσι φωτιά στο παιχνίδι.Στην συνέχεια όμως όπως και η Juvetsus στα προημιτελικά οι παικτες των “γιδων” έπεσαν πάνω στον καταπληκτικό Γουλή, ο οποίος με φοβερές επεμβάσεις έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του να περάσει αναίμακτα το πολύ καλό 10 λεπτό των Goats.Απο κει και έπειτα η ποιότητα των Ζελο και Παπαδόπουλου μίλησε με αποτέλεσμα οι “ροζ” να φτάσουν στο 6-2 παίρνοντας έτσι για δεύτερη συνεχόμενη σεζόν στον μεγάλο τελικό.

Στο δεύτερο κατά σειρά ημιτελικό η Magufana έκανε επίδειξη δύναμης απέναντι στους Apache νικώντας τους με το επιβλητικό 8-1.Η προσέγγιση των Apache από την αρχή του παιχνιδιού ήταν σαφώς αμυντική, κάτι το οποίο έδωσε την ευκαιρία στην “Magu” να παίξει με το σύστημα του flying goalkeeper έχοντας έτσι το πλεονέκτημα του 6ου παίκτη. Τον ρόλο αυτό ανέλαβε με απόλυτη επιτυχία ο Γιάννης Λίτσης, ο οποίος με άριστη τεχνική κατάρτιση και κατανόηση του χώρου ευθύνης του, κατάφερε να δώσει στην πρωταθλήτρια αυτό το αβαντάζ κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 3-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Magufana τοποθέτησε τον Μουζάκη κάτω από τα δοκάρια της, έχοντας πλέον στα χέρια της ένα σκορ ασφαλείας. Με φοβερές συνεργασίες και γρήγορες εναλλαγές της μπάλας οι παίκτες με τα “πετρολ” κατάφεραν να φτάσουν στο 5-0,μέχρι την μείωση του σκορ από τους “κόκκινους” σε 5-1 χάρη σε γκολ του Πάνου Μπενα. Τα εναπομείναντα λεπτά ήταν διαδικαστικά και η Magufana κατάφερε να φτάσει τον δείκτη του σκορ στο 8-1,κάνοντας έτσι το βήμα για το μεγάλο τελικό, εκεί όπου έχει ως στόχο βέβαια το… “back to back” απέναντι στην αιώνια αντίπαλο της, επί της οποίας είχε θριαμβεύσει πέρυσι στο μεγάλο τελικό του Ελληνικού πρωταθλήματος στο “Kifisia Soccer Club” με σκορ 5-2

Πατήστε ΕΔΩ για να δείτε τη βαθμολογία της κανονικής διάρκειας αλλά και την πορεία των Play Off των Elite κατηγοριών του ελληνικού Μίνι-Ποδοσφαίρου.

Περισσότερα

ΝΕΑ

ATHENS YOUTH CUP 6X6: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ – ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ – ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

Εδώ θα βρεις το πανόραμα του Athens Youth Cup 6X6: Όμιλοι, βαθμολογίες, αποτελέσματα και το αναλυτικό πανόραμα της διοργάνωσης μέχρι και τον μεγάλο τελικό σε Golden και Silver κατηγορία! ΦΑΣΗ ΟΜΙΛΩΝ Α’ ΟΜΙΛΟΣ 1η αγωνιστική (19/5) 20:00 ΣΕ.ΛΕ.ΤΕ FC – Royals FC 0-5 21:00 Γυπαετοί Αδαμών – Atletico Young 0-3 22:00 Flickerz JR – Daredevils 6-3

ΝΕΑ

ELITE CUP GREECE: ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ ΤΟ ΠΑΖΛ – ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ 2 ΟΜΑΔΕΣ ΤΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ!

Οι ομάδες του Elite Cup Greece είναι πλέον γνωστές σε όλους! Ο τελικός της Λάρισας ολοκληρώθηκαν την Τρίτη 30/4 στο “Olimpic Park” και ανέδειξε κυπελλούχους τους Valedes που επικράτησαν του Perfetto και εξασφάλισαν το πρώτο εισιτήριο της πόλης που