ELITE LEAGUE 2: ΠΑΤΗΣΑΝ ΚΟΡΥΦΗ ΟΙ VILLAGERS – ΤΟ… ΟΣΚΑΡ ΑΝΑΤΡΟΠΗΣ ΣΤΗΝ TRAPEZARIA!

Share

Η νίκη-έπος της “νεοφώτιστης” Trapezaria επί της Βουνάπολης με 2-1 θα κλέψει τα φώτα της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Elite League 2 από το μεγάλο… ντέρμπι της αγωνιστικής Villagers-Bandoleros που είδε τους “Χωριάτες” να πανηγυρίζουν το τρίποντο, φεύγοντας από το “Galaxy Soccer Club” της Μεταμόρφωσης με το ευρύ 6-2 και την 1η θέση στη βαθμολογία!

Στον πρώτο χρονικά αγώνα, η Trapezaria σε ένα ματς για γερά νεύρα, κόντρα σε όλα τα προγνωστικά, θα πάρει την νίκη και τους πρώτους της βαθμούς στην φετινή της πορεία στην Elite League 2, αφού θα λυγίσει την Βουνάπολη! Απουσίες όπως οι Κούτσης, Γαργουλάκης και Καλπούζος αποδείχθηκαν μοιραίες για τους βόρειους που βρήκαν απέναντι τους μια πλήρη Trapezaria. Με σκορ ημιχρόνου το 0-0, η Trapezaria πλησίαζε σε έναν πολύ σημαντικό βαθμό, αφού και η ισοπαλία κόντρα σε μια ομάδα που κυνηγάει την 5αδα μόνο θετικό αποτέλεσμα μπορεί να χαρακτηριστεί.

Παρόλα αυτά η ψυχή και το σθένος αυτής της ομάδας – οικογένεια μίλησε, και πήρε κεφάλι 2 τερμάτων με τους Κατσογιάννη και Σκουλίδα να βρίσκουν δίχτυα και να μην επιτρέπουν στην Βουνάπολη τίποτα παραπάνω από την μείωση του σκορ σε 2-1 από τον Βρυζίδη. Κάπως έτσι λοιπόν η Trapezaria πανηγύρισε την πρώτη τη νίκη για την σεζόν στα σαλόνια της Elite League 2 και έβαλε φωτιά στον όμιλο φτάνοντας βαθμολογικά τους Broncos και όντας σε απόσταση αναπνοής (1 βαθμός) από την Dumanister! Πραγματικά, πρόκειται για μια νίκη-χρυσάφι στον τελευταίο της αγώνα για το 2023, που ίσως της χαρίσει την πολυπόθητη είσοδο στα playoffs!
Στο ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής Villagers και Bandoleros κατέθεσαν σώμα και ψυχή σε ένα ματς που ήταν το απόλυτο ντέρμπι σε όλα του πέρα από το σκορ. Μπορεί οι ομάδες να ήταν ισάξιες στο χορτάρι όμως η κυνικότητα των χωριατών και ο Ιωαννίδης που ντύθηκε… Casillas έκαναν την διαφορά! Ο Γούλας θα ανοίξει νωρίς νωρίς το σκορ με 1-0 για τους Villagers οι οποίοι δεν θα υπερασπιστούν για πάνω από 2 λεπτά το προβάδισμά τους αφού θα δουν τον Περλέσι να ισοφαρίζει μετά από μαγική ενέργεια μέσα στην περιοχή! Η επίδειξη ικανοτήτων από τον πρώην Μολδαβό διεθνή, Κονστανίν Κοτόβ, θα οδηγήσει σε 2 προσωπικά του τέρματα και στο 3-1 των “Χωριατών” σε διάστημα ενός λεπτού με το υπόλοιπο του ημιχρόνου να μας επιφυλάσσει μια σειρά ευκαιριών από τους Bandoleros που όχι μόνο δεν κατάφεραν να μειώσουν αλλά δέχτηκαν ένα γκολ από το… πουθενά με τον Σαβουλίδη να πανηγυρίζει το 4-1!

Φουριόζοι και για να σαρώσουν μπήκαν οι Bandoleros στο δεύτερο μέρος αφού ένας οδοστρωτήρας φάσεων έφερε το 4-2 του Λιάρα, και στιγμές αργότερα σε μια φάση που μόνο το “goal line technology” θα έδινε την λύση ο διαιτητής δεν θα καταλογίσει γκολ (αποδείχθηκε αργότερα στο replay ότι ήταν) για την ομάδα του Χαϊδαρίου αφού η μπάλα αναπήδησε λίγο μέσα από τη γραμμή 2 φορές πριν απομακρυνθεί από την άμυνα των Villagers!

Έπειτα από εκείνη την στιγμή (κι εφόσον δεν καταλογίστηκε το 4-3) τόσο οι καταπληκτικές σωτήριες επεμβάσεις του Ιωαννίδη όσο και το πεσμένο ηθικό των Bandoleros αφού έβλεπαν την μπάλα να μην θέλει να καταλήξει στα δίχτυα των αντιπάλων, έγειραν την ζυγαριά και διαμόρφωσαν το τελικό 6-2 υπέρ των Villagers!

Άξιο αναφοράς το ενός λεπτού σιγής που κρατήθηκε από τις 2 ομάδες πριν από την έναρξη της μεγάλης αναμέτρησης ως ύστατος φόρος τιμής σε μια “ηρωίδα” νεαρή φίλαθλο των Bandoleros η οποία έφυγε από τη ζωή ξαφνικά και άδικα! Στο ξεκίνημα του αγώνα “ράγισαν” και οι… πέτρες.

Τέλος, αναφορικά με το βαθμολογικό κομμάτι, η ομάδα των Παρίση και Φασουλή θα περάσει με έναν βαθμό -αλλά κι έναν αγώνα- μπροστά από την Rubin Tarzan η οποία δεν κατάφερε να λυγίσει την φορμαρισμένη Metaverse του Δημήτρη Αραμπατζή και έτσι, σημείωσε την πρώτη φετινή της απώλεια βαθμών, μένοντας στο 6-6!

Ισόπαλο έληξε και το Blender Βρέμης – Αναγέννηση Καισαριανής αφού καμία δεν μπόρεσε να επιβληθεί του αντιπάλου της και το επιμέρους σκορ 4-4, τους μοίρασε τους βαθμούς. Οι Dragons στάθηκαν για άλλη μια φορά κάτω από ύψος των περιστάσεων και ηττήθηκαν από τους Rangers που ξεκόλλησαν από την τελευταία 3αδα, όπου βρίσκονται οι Broncos μετά από την ήττα τους απέναντι στην Coca Juniors. Αν και με λιγότερο παίκτη μετά την αποβολή του Λυκούδη στο 20′, οι επιβήτορες πάλεψαν μέχρι τέλους και άγγιξαν το X, αλλά ο Σπανοδήμος και η Coca είχε αντίθετη γνώμη!

Για την αναλυτική βαθμολογία των Elite League κατηγοριών της Ελλάδας πατήστε εδώ!

Περισσότερα

ΝΕΑ

FOOTBALL FESTIVAL: ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ!

Το λεκανοπέδιο της Αττικής ήδη “ζει και αναπνέει” για το πρώτο και συνάμα ιστορικό “Football Festival” της χώρας που θα λάβει χώρα 10,11 και 12 Μάϊου, και του οποίου το “main event” θα είναι οι αγώνες του κυπέλλου Ελλάδας