CHAMPIONS LEAGUE: ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΕΥΡΩΠΗΣ Η SABORNOG HRAMA ΠΟΥ ΑΠΕΚΛΕΙΣΕ ΣΤΟΥΣ “8” ΤΗΝ MAGUFANA!

Share

Η Sabornog Hrama που απέκλεισε στον προημιτελικό την πρωταθλήτρια Ελλάδας, Magufana, έγινε η πρώτη ομάδα από το Μαυροβούνιο που κατακτά το Champions League, επικρατώντας της Ρουμανικής: Ajax Galati με 4-1!

Μάλιστα, το αξιοσημείωτο για τους Μαυροβούνιους, είναι ότι έγιναν η πρώτη ομάδα στην ιστορία του θεσμού που κατακτούν το βαρύτιμο τρόπαιο σημειώνοντας το απόλυτο νικών (!) σε 7 αγώνες!

Στον τελικό με τον Ajax, παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 4′ από τον Γκίτα, δεν πτοήθηκαν και ισοφάρισαν δευτερόλεπτα αργότερα με τον Κομάτινα (5′). Το πρώτο ημίχρονο ήταν άκρως ισορροπημένο και ολοκληρώθηκε ισόπαλο, ενώ το ματς κρίθηκε ουσιαστικά στο 33′ όταν ο Μίγιοβίτς πέτυχε την απόλυτη ανατροπή!

Ο πρωταθλητής Ρουμανίας, Ajax, που στα ημιτελικά είχε καταφέρει να αποκλείσει την περσινή πρωταθλήτρια και μεγάλο φαβορί της διοργάνωσης, ΑΕΚ, στα πέναλτι αναγκάστηκε να ρισκάρει και στα τελευταία λεπτά του αγώνα χρησιμοποίησε “flying” γκολκίπερ. Αντί όμως να καταφέρει να ισοφαρίσει και να οδηγήσει τον αγώνα στην… ψυχοφθόρο διαδικασία, δέχθηκε 2 γκολ στις καθυστερήσεις, από τους Ράϊκοβιτς και Ράντονιτς, που υπέγραψαν για τη Sabornog την πιο χρυσή σελίδα στην μακροχρόνια ιστορία της!

Περισσότερα

ΝΕΑ

ATHENS CUP 8X8: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ – ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ – ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

Εδώ θα βρεις το πανόραμα του Athens Cup 8X8: Όμιλοι, βαθμολογίες, αποτελέσματα και το αναλυτικό πανόραμα της διοργάνωσης μέχρι και τον μεγάλο τελικό σε Golden και Silver κατηγορία! ΦΑΣΗ ΟΜΙΛΩΝ Α’ ΟΜΙΛΟΣ 1η αγωνιστική (Τρίτη 14/5) 20:00 Coperfield FC – Brodios FC 21:00 Diridacta – Κατσαπλιάδες FC 21:00 South Cult – Boca

ΝΕΑ

ATHENS YOUTH CUP 6X6: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ – ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ – ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

Εδώ θα βρεις το πανόραμα του Athens Youth Cup 6X6: Όμιλοι, βαθμολογίες, αποτελέσματα και το αναλυτικό πανόραμα της διοργάνωσης μέχρι και τον μεγάλο τελικό σε Golden και Silver κατηγορία! ΦΑΣΗ ΟΜΙΛΩΝ Α’ ΟΜΙΛΟΣ 1η αγωνιστική (17/5) 20:00 Los Fuegos – Piraeus United 21:00 Noctuas – Piraeus FC 21:00 Pistoleros FC – Panthers