CHAMPIONS LEAGUE: ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΕΥΡΩΠΗΣ Η SABORNOG HRAMA ΠΟΥ ΑΠΕΚΛΕΙΣΕ ΣΤΟΥΣ “8” ΤΗΝ MAGUFANA!

Share

Η Sabornog Hrama που απέκλεισε στον προημιτελικό την πρωταθλήτρια Ελλάδας, Magufana, έγινε η πρώτη ομάδα από το Μαυροβούνιο που κατακτά το Champions League, επικρατώντας της Ρουμανικής: Ajax Galati με 4-1!

Μάλιστα, το αξιοσημείωτο για τους Μαυροβούνιους, είναι ότι έγιναν η πρώτη ομάδα στην ιστορία του θεσμού που κατακτούν το βαρύτιμο τρόπαιο σημειώνοντας το απόλυτο νικών (!) σε 7 αγώνες!

Στον τελικό με τον Ajax, παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ μόλις στο 4′ από τον Γκίτα, δεν πτοήθηκαν και ισοφάρισαν δευτερόλεπτα αργότερα με τον Κομάτινα (5′). Το πρώτο ημίχρονο ήταν άκρως ισορροπημένο και ολοκληρώθηκε ισόπαλο, ενώ το ματς κρίθηκε ουσιαστικά στο 33′ όταν ο Μίγιοβίτς πέτυχε την απόλυτη ανατροπή!

Ο πρωταθλητής Ρουμανίας, Ajax, που στα ημιτελικά είχε καταφέρει να αποκλείσει την περσινή πρωταθλήτρια και μεγάλο φαβορί της διοργάνωσης, ΑΕΚ, στα πέναλτι αναγκάστηκε να ρισκάρει και στα τελευταία λεπτά του αγώνα χρησιμοποίησε “flying” γκολκίπερ. Αντί όμως να καταφέρει να ισοφαρίσει και να οδηγήσει τον αγώνα στην… ψυχοφθόρο διαδικασία, δέχθηκε 2 γκολ στις καθυστερήσεις, από τους Ράϊκοβιτς και Ράντονιτς, που υπέγραψαν για τη Sabornog την πιο χρυσή σελίδα στην μακροχρόνια ιστορία της!

Περισσότερα

ΝΕΑ

TOP 10: ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ “ΚΛΙΚΣ” ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ MINI-FOOTBALL ΓΙΑ ΤΗ ΣΕΖΟΝ 2023-24!

Κάθε “του χρόνου” και καλύτερο! Παραφράζοντας τη γνωστή λαϊκή ρύση που αναφέρεται στο… πέρυσι θα μπορούσε κάποιος να πει πως το Ελληνικό Mini-Football είναι σε τροχιά εκτόξευσης! Αυτό οφείλεται σε πολλούς παράγοντες, με πρώτο και κυριότερο τον Οργανισμό του

ΝΕΑ

ATHENS CUP 6X6: ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΙ ΣΤΑ ΠΕΝΑΛΤΙ ΟΙ FLAMINGOS – ΚΛΕΙΝΕΙ Η ΨΑΛΙΔΑ ΜΕ ΤΗ “MAGU”

Κυπελλούχοι για το Athens Cup 8X8 τη σεζόν 2023-2024 αναδεικνύονται οι Flamingos νικώντας στη διαδικασία των πέναλτι τη μεγάλη τους αντίπαλο, Magufana με 3-2, ύστερα από ακόμα έναν μεταξύ τους ισόπαλο τελικό που ολοκληρώθηκε με σκορ 2-2 στην κανονική