ATHENS CUP 8X8: “REPEAT” ΤΩΝ FLAMINGOS ΜΕ ΘΡΙΑΜΒΟ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ!

Share

Οι πρωταθλητές Ευρώπης, Flamingos, θριάμβευσαν και στο δεύτερο κατά σειρά τελικό τους στο Athens Cup 8X8, επικρατώντας αυτή τη φορά επί της μεγάλης έκπληξης της διοργάνωσης, Apollon Piraeus με 10-4!

Χάρη σε αυτή την κατάκτηση λοιπόν, οι πρωταθλητές Ελλάδας, πιάνουν στην “κορυφή” των κατακτήσεων της διοργάνωσης, τη Magufana (που έχει επίσης 2) ενώ κατακτούν το 3ο φετινό τους τίτλο ύστερα από το πρωτάθλημα Ελλάδας (Elite League) και το πρωτάθλημα Ευρώπης (URBAN Cup 8X8).

Σχετικά με το αγωνιστικό κομμάτι, ο Απόλλωνας παρέμεινε αξιόμαχος μέχρι και το 30′, όταν το σκορ παρέμενε ζωντανό και πιο συγκεκριμένα στο 3-2. Οι Flamingos προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 3-1, ωστόσο το γρήγορο γκολ της ομάδας του Ιβάν στην επανάληψη έδωσε κάποιες τελευταίες ελπίδες στα “λιοντάρια του Πειραιά” που όμως εξανεμίστηκαν οριστικά χάρη στα 2 απανωτά γκολ των “ροζ” στο 30′ και το 31′.

Από εκεί και έπειτα, ήταν σαν κάποιος να είχε κατεβάσει τον διακόπτη, με τις 2 ομάδες να επιδείδονται σε έναν αγώνα… σκοραρίσματος και το τελικό αποτέλεσμα να μαρτυρά το γεγονός της χαλαρότητας αυτης. MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Παπαγγελής που σκόραρε 2 τέρματα ενώ αμυντικά ήταν αψεγάδιαστος, ενώ για τον Απόλλωνα ο Μουρτίδης που κέρδισε πολλά φάουλ, μοίρασε μια ασίστ και έκανε ένα γκολ. Υπενθυμίζεται πως για τον τελευταίο, αυτό ήταν το 3ο σερί “Final Four”, αριθμός ρεκόρ. Τα υπόλοιπα γκολ πέτυχαν οι: Δρόσης (3), Λέρι (2), Δημητρίου (2) και Τόσκα για τους Flamingos, ενώ για την ομάδα του Πειραιά οι εξής: Μπόγρης, Τσουκαλάς, Γεωργάς.

Υπενθυμίζεται ότι ο Απόλλωνας των Μουρτίδη, Μπόγρη και Μπολάνος κατέγραψε σπουδαία εμφάνιση στον ημιτελικό του “Final Four” έκει όπου εξουδετέρωσε το μεγάλο φαβορί, Brodios, με το εντυπωσιακό 8-4 (!), την ίδια ώρα, που στον “άτυπο τελικό” όπως χαρακτήρισαν πολλοί, στον άλλο ημιτελικό ανάμεσα στο Flamingos – Moderos (8-8) παραλίγο να γίνει η ανατροπή του… αιώνα! Οι πρωταθλητές Ευρώπης προηγήθηκαν με 8-2 (!) στο ημίχρονο ωστόσο η ομάδα του Ζαρκαδούλα έκανε το ημίχρονο της ζωής της στην επανάληψη και με επιμέρους σκορ 6-0 (!) οδήδησε τον αγώνα στα πέναλτι! Εκεί, η τύχη ήταν με το μέρος των περσινών κυπελλούχων, αφού με σκορ 5-4 προχώρησαν στο μεγάλο τελικό. Μοναδικός ποδοσφαιριστής πoυ αστόχησε για τους Moderos, o MVP της κανονικής διάρκειας, ο τερματοφύλακας: Θεοδωρούλας!

ΑΠΙΑΣΤΟΙ ΟΙ ΔΡΑΠΕΤΕΣ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΡΕΛΗ… ΚΑΤΑΔΙΩΞΗ!

Οι Δραπέτες αναδείχθηκαν πανάξια κυπελλούχοι στη Silver κατηγορία του Κυπέλλου, διατηρώντας τον τίτλο του φαβορί μέχρι το φινάλε, αφού κανείς δεν κατάφερε να τους σταματήσει.

Στο μεγάλο τελικό, αντίπαλος τους ήταν η απόλυτη φετινή έκπληξη: Neverton, η ομάδα με το μικρότερο Μ.Ο. ηλικίας της διοργάνωσης. Παρά το γεγονός πως οι “νεοφώτιστοι” προηγήθηκαν με φωτοβολίδα του Τσιώλη (2′) οι Δραπέτες απάντησαν άμεσα και έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή για ακόμα ένα ματς τον Θεοδωρακάτο (χατ-τρικ) επικράτησαν στο φινάλε με 7-3. Τα γκολ των κυπελλούχων πέτυχαν οι: Μήτσης (2), Ζελέκου και Μπαριαμπάς, ενώ για τα ¨ζαχαρωτά” σκόραραν επίσης οι Γκεράλντο και Θεοδώρου.

Πέρα από την κυπελλούχο ομάδα του Μήτση, αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στην Neverton η οποία μέχρι την 6 αγωνιστική της φάσης των ομίλων αριθμούσε ισάριθμες ήττες (!), ενώ κατά τη διάρκεια της νοκ-άουτ φάσεις απέκλεισε τα άλλα 2 μεγάλα φαβορί του θεσμού: Goats και Vallecas στα πέναλτι!

Τέλος, αξίζει να αναφερθεί πως οι Δραπέτες γίνονται η 4η διαφορετική ομάδα που φτάνει στην κορυφή της εν λόγω κατηγορίας από καταβολής της. Δείτε ΕΔΩ το πανόραμα ολόκληρης της εφετινής διοργάνωσης του Athens Cup 8X8!

Θυμηθείτε ξανά την έκαβση των αγώνων μέσω της τηλεοπτικής μετάδοσης του Gipedaki.gr

Η “ΧΡΥΣΗ” ΒΙΒΛΟΣ ΤΟΥ ATHENS CUP 8X8

2021: MAGUFANA (Golden) / TIFOSI FC (Silver)

2022: MAGUFANA (Golden) / DEJA VU (Silver)

2023: FLAMINGOS FC (Golden) / T.M.T. (Silver)

2024: FLAMINGOS FC (Golden) / ΔΡΑΠΕΤΕΣ FC (Silver)

Περισσότερα

ΝΕΑ

CHAMPIONS LEAGUE: ΑΣΤΟΧΙΑ, ΑΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΠΙΚΡΟΣ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗ MAGUFANA!

Τι κι αν προηγήθηκε με τον Μπαλωμένο στο 13′, τι κι αν στο 37‘ της παρουσιάστηκε μια… ανεπανάληπτη ευκαιρία να ξαναπάρει προβάδισμα, η “Magu” γνώρισε την “ψυχρολουσία“ (1-2) κι εν τέλει τον αποκλεισμό, στην 3η και τελευταία αγωνιστική του

Uncategorized

CHAMPIONS LEAGUE: ΗΡΩΪΚΗ ΗΤΤΑ ΣΤΗΝ ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΓΙΑ “MAGU” – ΣΗΜΕΡΑ ΤΑ ΣΠΟΥΔΑΙΑ!

Παρά την ηρωική της προσπάθεια να κοιτάξει στα μάτια και να πολεμήσει με τα “όπλα” της, τη Ρουμανική υπερδύναμη, Belfoot Iasi, η Magufana γνώρισε την ήττα στο φινάλε (2-1) στην 1η αγωνιστική του Champions League που διεξάγεται στην Βαρσοβία,