ATHENS CUP 8X8: “GOLDEN REPEAT” ΓΙΑ MAGUFANA!

Share

Η πάνοπλη Magufana, παρότι αρχικά συνάντησε δυσκολίες, από τους νεοφώτιστους El Malliakas, στο μεγάλο τελικό, κατάφερε σταθερά και μεθοδικά να ανεβάσει το δείκτη του σκορ μέχρι το 5-1, και να φτάσει στην κατάκτηση της Golden κατηγορίας του Athens Cup 8Χ8 για συνεχόμενη σεζόν, στον “Eleonas Football Club” του Ρέντη.

Η μάχη φαινόταν άνιση εξ αρχής, μιας και από το πρώτο κιόλας 7λεπτο η Magufana όχι απλά προηγήθηκε (Κυρτζιαλίδης 4′), αλλά είδε τους El Malliakas να προχωρούν σε αναγκαστική αλλαγή με τον Σπανογιάννη να αντικαθίσταται από τον Τόλη, και ουσιαστικά να μένει δίχως εναλλακτικές για ολόκληρο το υπόλοιπο ματς.

Σε μια άκρως ιδιαίτερη στιγμή, ο νεο-εισελθόντας, Δημήτρης Κοντιζάς, θα σκοράρει γκολ για τη Magufana (20′), κατά την επιστροφή του στα γήπεδα, κι ενώ για σχεδόν 6 μήνες ήταν απόντας λόγω τραυματισμού σε κοιλιακούς-προσαγωγούς, ωστόσο δευτερόλεπτα αργότερα και με τη σέντρα, ο αρχηγός των “Malliakas”, Κωνσταντίνος Κόμης θα μειώσει με σουτ-φωτοβολίδα από τη μεσσαία γραμμή.

Αυτό το γκολ ήταν ουσιαστικά και η μοναδική προσπάθεια αντίστασης των τυπικά φιλοξενούμενων που θα δεχτούν το 3-1 δύο λεπτά αργότερα από τον Τσιγγόπουλο, με τη “Magu” ουσιαστικά να “αγκαλιάζει” πλέον τον τίτλο.

Παρά την “ηρωική προσπάθεια της άμυνας και ιδιαίτερα του κεντρικού αμυντικού Σουράνη, αλλά και του γκολκίπερ, Διασσινού, να κρατηθεί το σκορ στα επίπεδα του 3-1 και να μειώσει η El Malliakas, στα τελευταία 5′ του αγώνα η Magufana Θα εκμεταλλευτεί μια αντεπίθεση κι ένα λάθος της αντίπαλης άμυνας και με Μουζάκη (45′) – Τσιγγόπουλο (47′) θα μετατρέψει τον τελικό σε θρίαμβο και θα κατακτήσει για 2η σερί χρονιά το κύπελλο!

ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΓΙΑ DEJA VU – ΑΛΛΑΓΗ ΧΕΡΙΩΝ ΣΤΟ SILVER CUP!

Η ομάδα των… ανατροπών, η Deja Vu, του Βασίλη “Μουρίνιο” Γουγουλάκη θα κάνει αυτό που γνωρίζει καλύτερα από τον καθένα, κι ύστερα από τις ανατροπές σε προημιτελικό και ημιτελικό απέναντι σε Dynamo Περιστερίου και Saints θα φτάσει σε ακόμα μια, αυτή τη φορά απέναντι στους περσινούς κυπελλούχους Silver κατηγορίας, Tifosi, και μάλιστα μέσα σε ένα 25λεπτό!

Οι περσινοί θριαμβευτές, παρά το γεγονός ότι στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτεροι και προηγήθηκαν με τον Σταματίου (25′), εν τέλει δεν κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα τους παρά μόνο για 3 αγωνιστικά λεπτά, κι αυτό γιατί στο 28′ ο Δαμασκηνός θα απαντήσει από κοντά και θα φέρει τον τελικό στην απόλυτη ισορροπία.

Οι “Πειρατές” στο πρώτο ημίχρονο, πέρα από το γκολ, είχαν σημειώσει 2 δοκάρια: με Κανδηράκη και Σταματίου (έναντι ενός από τον Δαμασκηνό) και παρουσιάστηκαν πιο έτοιμοι για το μεγάλο βήμα, ωστόσο η επιλογή του Στιβακτά να χρησιμοποιήσει όλους τους ποδοσφαιριστές του 15μελούς ρόστερ του (oι Tifosi ζήτησαν και πήραν ειδική άδεια από διοργανώτρια αρχή και Deja Vu να χρησιμοποιήσουν 15 και όχι 14 ποδοσφαιριστές όπως ορίζει ο κανονισμός) εν τέλει θα στοιχήσει στην ομάδα του, η οποία θα στερηθεί τον… ρυθμό του πρώτου 25λεπτού, τη στιγμή όπου η Deja Vu, πιο “ζεστή”, σταδιακά ανέβαζε την απόδοση της και φάνταζε πιο κοντά στο γκολ.

Ένα γκολ το οποίο σημείωσε τελικά σε αντεπίθεση με τον αρχηγό της, Κωνσταντίνο Κάσσο (45′), ύστερα από ασσίστ του Δαμασκηνού, με τον Λουμίδη να υπογράφει τον θρίαμβο των “μωβ” με ατομική ενέργεια και σουτ στο 48′.

Η ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ ΤΟΥ ATHENS CUP 8X8

2021: MAGUFANA – JACKALS 5-3 (Golden)

2021: TIFOSI FC – HACIENDA FC 5-3 (Silver)

2022: MAGUFANA – EL MALLIAKAS 5-1 (Golden)

2022: DEJA VU – TIFOSI FC 3-1 (Silver)

Περισσότερα

ΝΕΑ

BREAKING NEWS: ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΤΟΥ “FINAL 4” ΣΤΟ ATHENS LEAGUE 8X8!

Μεγάλες μάχες αναμένονται στην τελική ευθεία του Athens League 8X8 σε Golden και Silver κατηγορία αφού η “κληρωτίδα” είχε κέφια! Το αξιοσημείωτο γεγονός είναι πως για ακόμα μια φορά, στην Golden League, Magufana και Flamingos θα συναντηθούν μονάχα σε…

ΝΕΑ

ATHENS LEAGUE 8X8: ΕΠΕΙΣΟΔΙΑΚΗ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟ “FINAL 4” ΓΙΑ EL MALIAKAS ΚΑΙ SAINTS FC!

“Έσπασαν καρδιές” τα μπαράζ των φιναλίστ ομάδων των ομίλων, αφού οι νικητές τους: El Maliakas και Saints, που εξασφάλισαν το τελευταίο “χρυσό” εισιτήριο για τις Golden και Silver κατηγορίες στο “Final 4” του Athens League, προκρίθηκαν στην ισοβαθμία! Μάλιστα,