ATHENS CUP 6X6: ΟΙ VILLAGERS ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΜΙΝΙ-ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ!

Share

Δεν υπάρχει πλέον καμία αμφιβολία πως το άστρο των Villagers στο φετινό Athens Cup 6Χ6 ήταν το πιο λαμπερό από όλες τις υπόλοιπες ομάδες! Μετά την επική πρόκριση απέναντι στην επί 3 συναπτά έτη (!) κυπελλούχο της Golden κατηγορίας, Magufana (3-1), ήρθε ή ώρα οι “Χωριάτες” να ρίξουν στο… καναβάτσο τους εκπληκτικούς Κωστάκηδες στο μεγάλο τελικό με το εντυπωσιακό 5-1, το οποίο τους τοποθετεί και με τη… βούλα στο πιο ψηλό σκαλί του Ελληνικού Μίνι-Ποδοαφαίρου αυτή τη στιγμή!

Οι “Χωριάτες” εκμεταλλευόμενοι πλήρως τις αξιόλογες τελικές προσπάθειες τους στον αγώνα με τους Μάλαϊ και Θεολόγο, αλλά και την αστοχία των Κωστάκηδων, θα μετατρέψουν έναν αμφίρροπο τελικό σε τυπική διαδικασία και θα επιστρέψουν και με τη… βούλα στην… ελιτ της χώρας μας, από το υψηλότερο σκαλί του βάθρου, στο οποίο οι σαμπάνιες, αμέσως μετά το τέλος της αναμέτρησης έρεαν… άφθονες!

Αναφορικά με την αναμέτρηση, οι Κωστάκηδες, παρά τη μεγάλη απουσία του Νικόλα Ζιβάνοβιτς, μπήκαν πιο δυναμικά στον αγώνα, και στα πρώτα 20 λεπτά έχασαν 3 κλασσικές ευκαιρίες να προηγηθούν, ωστόσο τα δοκάρια της εστίας του Τσιγαρίδα στέρησαν τα γκολ σε Κεφαλά (5′), και Καραγκιουλέ (11′), με τον τελευταίο μάλιστα να χάνει τη φάση του αγώνα στο 20′ σχεδόν σε… κενή εστία!

Οι “Χωριάτες” όμως σιγά σιγά ανέβασαν την απόδοση τους, κρατούσαν περισσότερη ώρα τη μπάλα στα πόδια τους και προιόντος του χρόνου, κατάφεραν να πάρουν και το προβάδισμα ύστερα από ωραίο συνδυασμό και γκολ του Θεολόγου στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου (25′). Ένα γκολ που έμελλε να αποδειχθεί καθοριστικό για τη συνέχεια!

Το… κακό τρίτωσε για τους Κωστάκηδες με δοκάρι του αρχηγού, Δημήτρη Λεβέντη στο 32′ ενώ κάπου εκεί, τα ψυχικά αποθέματα των νικητών της Νότιας Περιφέρειας (Πειραιάς), άρχισαν να εξαντλούνται. Από το 33΄και μετά δεν ήταν μόνο οι αποκρούσεις του Τσιγαρίδα και τα δοκάρια του, αλλά και τα γκολ του Μαλάϊ (33′, 36′, 39′) που πλέον έβαλαν για τα καλά το νερό στ’ αυλάκι για την ομάδα του Πέτρου Φασουλή που με “όπλο” την αποτελεσματικότητα της “γκρέμισε” κάθε ελπίδα στους Κωστάκηδες! Κι ενώ η εικόνα του ματς δεν σε προϊδέαζε για κάτι τέτοιο, ο Θεολόγος θα σκοράρει στο 41′ με το ματς να οδηγείτε πλέον σε θρίαμβο των “Χωριατών”. Το γκολ της τιμής για τους Κωστάκηδες, πέτυχε ο Δρακοντίδης στο 49′.

REPEAT ΓΙΑ ΤΗΝ OLD SCHOOL MAGUFANA!

Νωρίτερα, η Old School Magufana, σαν άλλοι… Χωριάτες, επικράτησαν με το “καθαρό” 4-0 επί των φιλόδοξων Broncos στον τελικό της Silver κατηγορίας του Athens Cup, κάνοντας τόσο το double (πρωτάθλημα και κύπελλο) όσο και το “repeat” στην εν λόγω κατηγορία, μόνο που στην προκειμένη περίπτωση η “Magu” έθεσε από νωρίς τους όρους της, με γκολ του MVP της στη διοργάνωση, Γιάννη Ρεμούνδου στο 4′. Μέχρι το 20′ όπου ο Έλληνας διεθνής, Γιάννης Λίτσης, με πανέμορφο τρόπο έκανε το 2-0, το ματς σου έδινε την αίσθηση ότι βρίσκεται στην κόψη του ξυραφιού (τόσο η Magu, όσο και οι “επιβήτορες” δημιούργησαν και έχασαν κλασσικές φάσεις), ωστόσο πλέον, όπως αποδείχθηκε, δεν υπήρχε… γυρισμός. Στο 2ο ημίχρονο η Magu θα μπορούσε να είχε πετύχει περισσότερα από τα 2 γκολ που έβαλε με τους Καπλάνη (32′) και Κατσάβα (40΄), αλλά χάρη στην εξαιρετική παρουσία του Αντώνη Δερμάτη (αποσόβησε ουκ ολίγα γκολ) κάτω από την εστία, το σκορ έμεινε στα επίπεδα του προαναφερθέν σκορ. Κλασσικότερη ευκαιρία για τους Broncos να πετύχουν το γκολ της τιμής, το πέναλτι που κέρδισε ο Τζανιδάκης στις καθυστερήσεις, το οποίο εκτέλεσε ο αρχηγός, Χρήστος Βαλσάμης, αλλά απέκρουσε ο Κωστας Δράμπαλης!

“ΚΑΘΑΡΙΣΕ” ΞΑΝΑ Ο ΦΩΤΙΑΔΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ GIFTISIA

Το πιο… περίεργο ματς της βραδιάς, ήταν αναμφίβολά ο τελικός της Bronze κατηγορίας του Athens Cup, ανάμεσα σε Giftisia και Παράλυτους. Ένα παιχνίδι το οποίο η Giftisia από τα… αποδυτήρια και πιο συγκεκριμένα μέχρι το 8′ κατόρθωσε και προηγήθηκε με 3-0 (Παλαμάς, Σταμπολίτης, Φωτιάδης), χωρίς ωστόσο να δείξει στη συνέχεια σημάδια σταθερότητας, με αποτέλεσμα οι Παράλυτοι πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο ημίχρονο να μειώσουν στο γκολ (3-2)!

Χάρη στον “ηρωικό” (παρότι τραυματία) αρχηγό τους, Βασίλη Ψωμόγιαννη, ο οποίος πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ και μοίρασε μια ασίστ πάρε-βάλε στον Βασίλη Ριζογιάννη, το ματς “ζεστάθηκε” για τα καλά, και το 3-2 παρέμεινε για 25 αγωνιστικά λεπτά, μέχρι ο Φωτιάδης να “ξεγλιστρήσει” από τα μαρκαρίσματα και να πετύχει το… καταλυτικό 4-2, πέντε λεπτά πριν από τη λήξη. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής θα βάλει ταφόπλακα στα όνειρα τον Παράλυτων με χατ-τρικ στο 49′, κι αφού νωρίτερα ο Μανούσος είχε χάσει 2 κλασσικές ευκαιρίες για να κάνει το ματς ξανά ντέρμπι!

Η μεγάλη γιορτή του Ελληνικού Μίνι-ποδοσφαίρου έλαβε τέλος, με τους διοργανωτές να είναι ευχαριστημένοι από την υψηλή προσέλευση του κόσμου, ο οποίος δήλωσε για ακόμα μια φορά βροντερό παρών, κι έδωσε άλλη αίγλη στο “event” των τελικών του Athens Cup, το οποίο έλαβε χώρα, όπως και το “Final Four” του Athens League, στο υπερσύγχρονο “SEF Soccer Club”. Πλέον απομένουν οι τελικοί του Athens Cup 8X8 στον “Eleonas Football Club” την Τρίτη (19/7) για να ολοκληρωθεί μια σεζόν με ιδιαίτερα πλούσιο θέαμα και πολλές εκπλήξεις!

Η ΧΡΥΣΗ “ΒΙΒΛΟΣ” ΤΟΥ ATHENS CUP 6X6

2017: AMIGOS – SAN PEDRO 12-4 (Golden)

2018: WARRIORS – MAGUFANA 7-4 (Golden)

2019: MAGUFANA – JUGOPIASTIKA 9-4 (Golden)

2019: ΗΠΕΙΡΩΤΙΚΟ FC – ΒΑΡΟΝΟΙ 16-3 (Silver)

2020: MAGUFANA – S.R.B. FC 4-2 (Golden)

2020: ΑΤΤΑΛΟΣ FC – ΒΑΡΟΝΟΙ 12-5 (Silver)

2021: MAGUFANA – SHPARTALLIMI 7-3 (3-3 κ.α.) (Golden)

2021: OLD SCHOOL MAGUFANA – SAN PEDRO 6-3 (Silver)

2021: LANGANEIROS FC – PEFKALONA 3-1 (Bronze)

2022: VILLAGERS FC – ΚΩΣΤΑΚΗΔΕΣ FC 5-1 (Golden)

2022: OLD SCHOOL MAGUFANA – BRONCOS 4-0 (Silver)

2022 GIFTISIA – ΠΑΡΑΛΥΤΟΙ FC 5-2 (Bronze)

Δείτε ΕΔΩ το αναλυτικό ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ, ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ και ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΕΙΣ στην ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ του ATHENS CUP 6X6!

Περισσότερα

ΝΕΑ

ATHENS LEAGUE 6X6: AYTA EINAI ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ “FINAL 8”

Ο κύβος ερρίφθη! Δείτε εδώ τα ζευγάρια και το αναλυτικό πρόγραμμα του “Final 8″ σε Golden και Silver League, το ερχόμενο Σαββατοκύριακο! Ορατό το ενδεχόμενο του “repeat” Magufana – Pranvera στον τελικό! Αναλυτικά, τα ζευγάρια της τελικής φάσης που

ΝΕΑ

ATHENS LEAGUE 8X8: MAGUFANA – FLAMINGOS ΞΑΝΑ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ!

Magufana και Flamingos έκαμψαν δύσκολα την αντίσταση των La Mano de D10S (6-2) και El Maliakas (4-3) και δίνουν επί 3ο συναπτό έτος “ραντεβού” στο μεγάλο τελικό του Athens League 8X8, έχοντας ήδη εξασφαλίσει Ευρωπαϊκο “εισιτήριο” για το URBAN