ATHENS CUP 6X6: ΣΕ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑΝ ΤΕΛΙΚΟ ΜΕ “ΣΟΥΠΕΡ” ΜΟΡΦΩΝΙΟ ΟΙ LANGANEIROS!

Share

Οι περσινοί κυπελλούχοι της Bronze κατηγορίας του Athens Cup 6X6, Langaneiros, προκρίθηκαν σε ακόμα έναν τελικό (εν προκειμένω Βόρειας περιφέρειας), έχοντας τον Γιώργο Μορφωνιό σε τρελά κέφια, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ και άνοιξε το δρόμο για τη νίκη των κυπελλούχων απέναντι στη φιλόδοξη Spiti-Shop, σε ένα παιχνίδι που ολοκληρώθηκε με 6-3.

Στους άλλους ημιτελικούς Βόρειας περιφέρειας (Κηφισιά) σε Golden και Silver κατηγορία, οι 2 κυπελλούχοι του 2021: Magufana και Old Shool Magufana ήταν καταιγιστικές και εξασφάλισαν από το ημίχρονο σκορ πρόκρισης απέναντι στις νεανικές ομάδες των: Kourayo Vallecano 2017 (5-1) και Αστέρα Γαλατσίου (6-1) αντίστοιχα.

Σε μέρα των Κυπελλούχων εξελίχθηκε η Δευτέρα (6/7) με τους περσινούς θριαμβευτές να προκρίνονται εις βάρος 3 νέων φιλόδοξων ομάδων:

Την αρχή έκαναν οι Langaneiros οι οποίοι παρόλο που χρειάστηκαν 13′ να ανοίξουν το σκορ κόντρα στη Spiti Shop εν τέλει, κατάφεραν από το ημίχρονο να πάρουν σκορ πρόκρισης (3-0) και να διατηρούν την απόσταση ασφαλείας από τους φιλοξενούμενους μέχρι το φινάλε (6-3). MVP του αγώνα για τις 2 ομάδες οι Μορφωνιός και Κουτρούλας που πέτυχαν χατ-τρικ!

Η Old School Magufana, παρόλο που άπαντες περίμεναν αντίσταση από τον Αστέρα (στον ημιτελικό είχε αποκλείσει την περσινή φιναλίστ, San Pedro), κατάφερε με γρήγορο χατ-τρικ του εκπληκτικού Γιάννη Ρεμούνδου, να πάρει προβάδισμα ασφαλείας με 3-0 στα πρώτα οκτώ λεπτά του παιχνιδιού!

Ο Αστέρας παρόλο που “απάντησε” γρήγορα, και πιο συγκεκριμένα στο 10′ με τον Μαστρογιάννη, δεν κατάφερε εν τέλει να σκοράρει άλλο γκολ στον αγώνα, και επιπλέον δέχθηκε ένα καίριο τέρμα με “buzzer beater” στη λήξη του 1ου ημιχρόνου (ξανά από τον Ρεμούνδο για το 4-1). Κι ενώ το δεύτερο ημίχρονο ήταν πιο ισορροπημένο, ακόμα ένα γκολ του Ρεμούνδου (σκόραρε 5 συνολικά) κι ένα του Έλληνα διεθνή, Γιάννη Λίτση με απευθείας εκτέλεση κόρνερ στα πρώτα 5′ ολοκλήρωσαν το έργο της Old School Magufana που θα υπερασπιστεί κι αυτή το στέμμα της την ερχόμενη εβδομάδα.

Κερασάκι στην τούρτα, για το σωματείο της “Magu” ήταν η πρόκριση επί της άκρως νεανικής και ταλαντούχας Kourayo του Βελισσάριου Παππά, την οποία και “μπλόκαρε” επιθετικά, με ένα άκρως ανασταλτικό παιχνίδι στο οποίο και επικράτησε με 5-1 χάρη στα γκολ των Κυρτζιαλίδη (3) και Πανίδη (2).

Η Magufana γνωρίζοντας ότι η Kourayo διαθέτει ποιότητα επιθετικά και κατέχει τη 2η καλύτερη επίθεση της διοργάνωσης την περίμενε υπομονετικά και την “χτύπησε” στην κόντρα, αναγκάζοντας τη να σκοράρει μόλις μια φορά (Χερειδάρης) κι αυτό όταν σχεδόν όλα είχαν κριθεί (4-1). Κυρτζιαλίδης και Μουζάκης ξεχώρισαν περισσότερο για τη “Magu” ενώ για την Kourayo που ουσιαστικά παρατάχθηκε δίχως αλλαγές, “μάγεψε” ο Πουρσανίδης, σε ένα παιχνίδι που όμως η ομάδα από το Μενίδι δεν είχε την “ουσία” που είχε σε όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια.

Απόψε, Πέμπτη (7/7), ακολουθούν οι υπόλοιποι αγώνες της ημιτελικής φάσης, απ’ όπου θα προκύψουν τα ζευγάρια των τελικών όλων των κατηγοριών στη Βόρεια Περιφέρεια (Κηφισιά).

Δείτε ΕΔΩ όλα τα ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ και το ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ του ATHENS CUP 6X6!

Περισσότερα

ΝΕΑ

ATHENS LEAGUE 6X6: AYTA EINAI ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ “FINAL 8”

Ο κύβος ερρίφθη! Δείτε εδώ τα ζευγάρια και το αναλυτικό πρόγραμμα του “Final 8″ σε Golden και Silver League, το ερχόμενο Σαββατοκύριακο! Ορατό το ενδεχόμενο του “repeat” Magufana – Pranvera στον τελικό! Αναλυτικά, τα ζευγάρια της τελικής φάσης που

ΝΕΑ

ATHENS LEAGUE 8X8: MAGUFANA – FLAMINGOS ΞΑΝΑ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ!

Magufana και Flamingos έκαμψαν δύσκολα την αντίσταση των La Mano de D10S (6-2) και El Maliakas (4-3) και δίνουν επί 3ο συναπτό έτος “ραντεβού” στο μεγάλο τελικό του Athens League 8X8, έχοντας ήδη εξασφαλίσει Ευρωπαϊκο “εισιτήριο” για το URBAN