ATHENS CUP 6X6: “ΒΟΜΒΑ” ΜΕΓΑΤΟΝΩΝ ΜΕ DAREDEVILS ΣΤΟΝ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟ!

Share

Η μεγαλύτερη έκπληξη του θεσμού προέκυψε στον τελευταίο αγώνα της φάσης των “16” της Golden κατηγορίας του Athens Cup της Βόρειας Περιφέρεια (Κηφισιά) την Παρασκευή (24/6), εκεί όπου οι Daredevils άφησαν εκτός συνέχειας την πολλά υποσχόμενη -πλην αποδεκατισμένη- Coca Juniors (7-5), η οποία θεωρούνταν ως ένα από τα μεγάλα φαβορί της διοργάνωσης!

Οι “διάβολοι” εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι η Coca του σπουδαίου, Γιάννη Γιαννικάκη, “ξέμεινε” από ποδοσφαιριστές την ύστατη ώρα και αγωνίστηκε με 5άδα (!) σε ολόκληρο τον αγώνα, δίχως όμως να μπορεί να πάρει τα ηνία σε κάποιο σημείο του παιχνιδιού!

Οι Daredevils του Σάμιου, παρόλο που δέχθηκαν πίεση τα πρώτα 5′ του αγώνα εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τον παίκτη παραπάνω, ανοίγοντας το σκορ, και “χτίζοντας” μεγάλη διαφορά (5-1) μέχρι και την ανάπαυλα, η οποία και αποδείχθηκε εν τέλει καθοριστική.

Η σπουδαία Coca, που αγωνίστηκε με τους Καζαβεκέλη, Κωστόπουλο (1 γκολ), Βοϊβόδα (1 γκολ), Γιαννικάκη (χατ-τρικ) και τον… κόουτς Λιμπιτάκη σε ολόκληρο τον αγώνα, κατάφερε με “όπλο” την ποιότητα και την εμπειρία της να φέρει το ματς σε απόσταση αναπνοής (6-5) μέχρι και το τελευταίο δίλεπτο (!), εκεί όπου ρίσκαρε για την ισοφάριση και τελικά προδόθηκε στην κόντρα δεχόμενη γκολ στην τελευταία φάση.

MVP για τους Daredevils αναδείχθηκε ο Σαντραβέλης που πέτυχε χατ-τρικ, ενώ τα υπόλοιπα γκολ της μεγαλύτερης “βόμβας” της διοργάνωσης πέτυχαν οι: Κουβελιώτης (2), Δαρζάνης και Σταυρίδης.

Στην προημιτελική φάση, η ομάδα του Σάμιου θα αντιμετωπίσει ακόμα μια μεγάλη έκπληξη του θεσμού, τους Flickerz, τους οποίους γνωρίζει καλά από τη φάση των ομίλων.

Οι Flickerz, με τη σειρά τους, άφησαν εκτός την Deportivo Palencia με γκολ “buzzer beater” του Ζαρόκωστα (5-4), ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ και αναδείχθηκε MVP. Εν αντιθέσει με τον αγώνα της Coca με τους Daredevils, σε αυτό τον αγώνα, όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Flickerz να παίρνουν προβάδισμα με 3-0 στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, αλλά την Deportivo να απαντά και να καταφέρνει την ολική επαναφορά (3-3) μέχρι το 40′. Το 4-3 σημείωσε για τους Flickerz ο Άγγελος Γαρμπής, για να ισοφαρίσει λίγο αργότερα ο Λαχανάς, σε ένα παιχνίδι το οποίο κρίθηκε όπως προαναφέρθηκε στη… ρωσική ρουλέτα του τελευταίου λεπτού, με την ομάδα του Χάρη Γαρμπή να αποδεικνύεται πιο τυχερή και ίσως πιο ικανή.

Δείτε ΕΔΩ τα ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ, το ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ και τα ΖΕΥΓΑΡΙΑ της ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ του ATHENS CUP 6X6!

Περισσότερα

ΝΕΑ

SILVER LEAGUE 8X8: ΞΑΝΑ… ΠΕΝΑΛΤΙ ΚΑΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ Η HACIENDA!

Σε έναν τελικό (Eleonas Footbal Club) που είχε πολλά γκολ και έσπασε… καρδιές η Hacienda θα χαμογελάσει τελευταία επικρατώντας με 6-5 στον… “ξαφνικό θάνατο” της ψυχοφθόρου διαδικασίας των πέναλτι επί του Apollon Piraeus κι ενώ νωρίτερα είχε προηγηθεί το

ΝΕΑ

ATHENS LEAGUE 8X8: ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ Η “MAGU” ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ!

Ύστερα από έναν τελικό “σκακιέρα” στο Ελληνικό “El Clasico”, η Magufana κατάφερε και επικράτησε με 2-0 επί των Flamingos (Eleonas Football Club), χάρη στα γκολ του Τζανέτου και Μπαλωμένου και στέφθηκε για 1η φορά πρωταθλήτρια στο Athens League 8X8!