Τη μεταγραφική “βόμβα” του καλοκαιριού πυροδότησε ο Απόλλων Πειραιώς, ο οποίος “παρουσίασε” την Τρίτη (26/7) τον Σουμπίνιο (!) στο φιλικό προετοιμασίας με τους Tifosi στον “Eleonas Football Club” του Ρέντη.
![](https://gipedaki.gr/wp-content/uploads/2022/10/52_file.png)
Τα “λιοντάρια” συνδύασαν το ντεμπούτο του Βραζιλιάνου άσου με νίκη, αφού επικράτησαν χάρη σε γκολ του Κοσμά Θεμελάκη στο τελευταίο λεπτό του ματς (8-7), ωστόσο μπροστά στην παρουσία ενός ποδοσφαιριστή με πλούσιες ποδοσφαιρικές παραστάσεις, το τελικό αποτέλεσμα περνάει σε δεύτερη μοίρα.
Ακόμα και οι ποδοσφαιριστές των Tifosi, κοιτούσαν με δέος έναν ποδοσφαιριστή ο οποίος έχει περάσει από τη μισή… Super League (Ολυμπιακός, ΟΦΗ, Ατρόμητος, Λεβαδειακός, Πανσερραϊκός), ενώ μεταξύ άλλων έχει αγωνιστεί στην πρωταθλήτρια του Αζερμπαϊτζάν: Κάραμπαγκ (37 εμφανίσεις / 10 γκολ) και τη Σάο Πάολο: ομάδα της γενέτειρας του στη Νότια Αμερική.
Σε αυτό το σημείο αξίζει να αναφερθεί πως ο ηγήτορας του Απόλλωνα, Ιβάν Τραπαϊντζε είχε προαναγγείλει μεταγραφές-βόμβες εν όψει της ένταξης της νεοφώτιστης ομάδας στα “μεγάλα σαλόνια” του Ελληνικού Μίνι-Ποδοσφαίρου και πιο συγκεκριμένα το Athens League 8X8 της νέας περιόδου (2022-23) αλλά πλέον πέρασε και σε… πράξεις!
Μετά τους Γκρίτζαλη (Ανίκητος FC) και Ρέτζο (Peiraias FC) από το πάνω ράφι, ήρθε η συμφωνία με το Σουμπίνιο (!) και ποιος ξέρει τι άλλο θα επακολουθήσει…
![](https://gipedaki.gr/wp-content/uploads/2022/10/53_file.png)