EURO-CUP: ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΜΕ ΤΟ… ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Share

Bandoleros και Goats δεν τα κατάφεραν στην πρεμιέρα τους στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο και γνώρισαν την ήττα από τις Βουλγαρικές: Balerini (3-1) και Apple (5-1) αντίστοιχα, γεγονός που κάνει επιτακτική ανάγκη τη νίκη τους σήμερα, στα υπόλοιπα παιχνίδια της φάσης των ομίλων.

Οι Bandoleros αγωνίστηκαν πρώτοι και για σχεδόν 30′ κοίταξαν κατάματα τους την Belerini από την “γειτονική” Βάρνα. Το σκορ ημιχρόνου ολοκληρώθηκε 1-1 ύστερα από τα γκολ των Ιγκνατόφσκι (4′) και Περλέσι με φοβερό βον-πλανέ (5′). Οι “Χαϊδαριώτες” άγγιξαν την ανατροπή 2 φορές με τον πρώτο σκόρερ της Elite League 1, Αντώνη Πανταζόπουλο, ωστόσο αμφότερες τις φορές νικήθηκε από τον αντίπαλο γκολκίπερ. Οι Βούλγαροι πάτησαν το γκάζι στη συνέχεια και με MVP τον Ιγκνατόφκσι (πέτυχε χατ-τρικ) κατάφεραν και έφυγαν νικητές στην… έδρα τους το Sveti Vlas.

Εν αντιθέσει με τους Bandoleros, οι Goats ξεκίνησαν εντυπωσιακά και προηγήθηκαν μόλις στο 4′ ύστερα από τριπλή ευκαιρία με τον Σπυρόπουλο. Παρά το γεγονός πως αποφάσισαν να αντιμετωπίσουν στα… ίσια την Apple, τελικά το πλάνο δεν απέδωσε, αφενός ένεκα των πολλών ατομικών λαθών που οδήγησαν σε ομοβροντία γκολ των αντιπάλων, κι αφετέρου λόγω των πολλών χαμένων ευκαιριών των “γιδών”. Οι Βούλγαροι άνοιξαν τη διαφορά από το ημίχρονο χάρη σε 2 γκολ του Μπακαρτνίγιεβ και εκείνο του Ντόντσεβ, ενώ στην επανάληψη το τελικό σκορ διαμόρφωσαν οι Βέλτσεβ και Αντρέεβ.

Πλέον, ο βαθμός ή οι βαθμοί στον 2ο αγώνα της φάσης των ομίλων που διεξάγεται σήμερα το μεσημέρι (19/9) είναι επιτακτική ανάγκη για τις Ελληνικές ομάδες που έχουν πολύ δύσκολο έργο. Το ιδιαίτερα ενδιαφέρον στοιχείο είναι πως τόσο η Chedra (Ρουμανία) όσο και η Vukovi (Σερβία) προέρχονται επίσης από ήττα στην πρεμιέρα γεγονός που μετατρέπει τα παιχνίδια των Ελληνικών ομάδων σε πρόωρους “τελικούς” εν όψει της ολοκλήρωσης της αυλαίας της φάσης των ομίλων. Για την Ρουμανική ομάδα, δε θα αγωνιστεί αύριο λόγω τιμωρίας, ο Ναρκίς Νεντέλκου.