ELITE LEAGUE: ΑΛΛΑΞΕ ΣΤΙΣ… ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙΣ ΧΕΡΙΑ Η ΚΟΡΥΦΗ – 11/11 ΟΙ FLAMINGOS!

Share

Σε ένα ντέρμπι το οποίο έσπασε… καρδιές -ξανά- ανάμεσα στις 2 “Ευρωπαϊκές” ομάδες εν Ελλάδι, στα πλαίσια της 6ης εξ αναβολής αγωνιστικής της Elite League, η Magufana κρατούσε τη νίκη-πρωτιά μέχρι το 50′ (!) αλλά οι “αθάνατοι” Flamingos με ακόμα μια ανατροπή θα γυρίσουν εντελώς το ματς (3-2) και θα γίνουν η πρώτη ομάδα στην ιστορία της νεόδμητης κατηγορίας που θα καταγράψουν το απόλυτο νικών (11/11) το οποίο φυσικά θα συνδυαστεί με την πρώτη προνομιούχο θέση!

Οι 2 ομάδες δεν πήραν πολλά ρίσκα και κράτησαν το τέμπο του αγώνα χαμηλό, έχοντας όμως τις στιγμές τους εκατέρωθεν. Οι “Fla” μπήκαν καλύτερα στο ματς, έχασαν νωρίς την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον Οδυσσέα Δρόση στο 2′ (δοκάρι) για να ανοίξουν τελικά το σκορ με τον Πατερίτσα στο 14′, ύστερα από όμορφη ασίστ του Λουκόπουλου. Η “Magu” στη συνέχεια όχι απλά ισορρόπησε αλλά με αιχμή του δόρατος τον εμβληματικό ηγέτη της, Γιάννη Λίτση έχασε 2 κλασσικές ευκαιρίες, πρώτου ο ίδιος (με την τρίτη και φαρμακερή προσπάθεια του) ισοφαρίσει 1′ πριν από την ανάπαυλα σε 1-1!

Στο δεύτερο ημίχρονο η Magufana ήταν πιο “πειστική” απόρροια και του γεγονότος πως κυνηγούσε μονάχα τη νίκη για την πρωτιά, και ύστερα από την ενέργεια και την παράλληλη σέντρα-σουτ του κορυφαίου της χθες, Άλεξ Χριστόπουλου, θα πάρει το προβάδισμα στο 40′, με τον Αλέξανδρο Μπαλωμένο να πλασάρει ουσιαστικά στην κενή εστία.

Κι ενώ η Magu δεν απειλούταν ιδιαίτερα, κρατώντας άψογα τις τοποθετήσεις τις αμυντικά, η είσοδος τους Ρηγόπουλου στο 48′ ως “Flying Goalkeeper” αλλά και ένας ωραίος συνδυασμός στο 50′ θα της αποφέρει την “λυτρωτική” ισοφάριση (2-2) η οποία άλλαζε ξανά τα χέρια στην πρώτη θέση! Στο επιπλέον λεπτό των καθυστερήσεων όμως (50+1′), κι ενώ ήταν πλέον ήταν η σειρά της “Magu” να ρισκάρει με “FG” τον Λίτση, οι Flamingos θα κάνουν την απόλυτη ανατροπή με γκολ του Λένερ, θα βάλουν το κερασάκι στην τούρτα, και θα σημειώσουν ένα μεγάλο ρεκόρ αφού συμπλήρωσαν 11 νικηφόρα παιχνίδια στη σειρά από την αρχή του πρωταθλήματος!

Στον αντίποδα η άτυχη “Magu” θα τερματίσει στην 3η (και όχι τη 2η) θέση, κι αυτό γιατί λόγω της τριπλής ισοβαθμίας στη 2η θέση με Villagers, Magufana και Milan, η ομάδα του Γιάννη Λίτση είναι στη 2η θέση της συνολικής καλύτερης διαφοράς τερμάτων ή οποία είναι και το βασικό κριτήριο σε περίπτωση τριπλής ισοβαθμίας.

Δείτε παρακάτω την τελική βαθμολογία της Elite League της Βόρειας Περιφέρειας ΕΔΩ!

Περισσότερα

ΕΛΛΑΔΑ

MINI-EURO 2024: “ΚΛΕΙΡΩΝΕΙ” 4 ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΓΙΑ ΕΛΛΑΔΑ!

Στις 14:00 την Πέμπτη 4η Απριλίου θα μάθει η Ελληνική Ομάδα Μίνι-Ποδοσφαίρου τους αντιπάλους της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που θα διεξαχθεί από 1 έως 9 Ιουνίου στο Σαράγιεβο της Βοσνίας-Ερζεγοβίνης. Η “γαλανόλευκη” θα τοποθετηθεί στο Δ’ γκρούπ δυναμικότητας μαζί

ΝΕΑ

ELITE LEAGUE 2: ΙΔΟΥ ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΙ 8 – ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ “ΦΩΤΙΑ”!

Το βράδυ της Δευτέρας (25/3) στα γήπεδα του “Galaxy Soccer Club” της Μεταμόρφωσης διεξήχθη η φάση των play-offs της δεύτερης κατηγορίας Μίνι-Ποδοσφαίρου της χώρας, της Elite League 2, μια βραδιά γεμάτη θέαμα πολλά γκολ, συγκίνηση και δράμα! Μία Δευτέρα