ELITE LEAGUE 2: ΕΣΠΑΣΑΝ ΤΟ ΑΗΤΤΗΤΟ ΤΗΣ RUBIN ΚΑΙ “ΚΑΛΠΑΣΑΝ” ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΟΙ KAVALARIDES!

Share

Το βράδυ της Δευτέρας (5/2) στο Galaxy Soccer Club της Μεταμόρφωσης, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Elite League 2, οι Kavalarides λύγισαν την Rubin Tarzan και την… χρέωσαν στην πρώτη της ήττα στο φετινό πρωτάθλημα!

Σε έναν αγώνα όπου οι πρωτοπόρες “μαϊμούδες” δεν μπήκαν με τον καλύτερο τρόπο, οι Kavalarides άρπαξαν την ευκαιρία και πήραν τον έλεγχο του ρυθμού στον αγώνα. Το 1-1 έγινε μέσα σε δευτερόλεπτα καθώς το διαγώνιο σουτ του Φουτράκη από τα αριστερά είχε άμεση απάντηση τον κεραυνό του Κετσέ από την σέντρα (!) που αποτέλεσε και το κύριο highlight της Rubin Tarzan στον αγώνα.

Πάρα την ισοφάριση που δέχθηκαν οι Kavalarides, συνέχισαν στο ίδιο τέμπο μη αφήνοντας περιθώρια στην αντίπαλο τους, ανακτώντας το προβάδισμα τους στο πρώτο μέρος με ένα όμορφο τακουνάκι του Παπακωνσταντίνου σε ένα από τα πολλά κόρνερ που κέρδισαν οι γαλάζιοι στην αναμέτρηση. Το υπόλοιπο ημίχρονο δεν είχε κάτι άλλο να δείξει αφού το άναρχο ποδόσφαιρο και οι γρήγορες εναλλαγές της κατοχής κυριαρχούσαν στο τελευταίο 10λεπτο του 1ου μέρους. Μπαίνοντας στο 2ο ημίχρονο είδαμε την Rubin Tarzan που έχουμε συνηθίσει έως τώρα και κατάφερε κάπως έτσι μετά από αρκετές ευκαιρίες και τελικές να έρθει στην ισοφάριση και στο 2-2 με ένα καταπληκτικό τελείωμα του Μυλωνά! Δεν ήταν αρκετό όμως για να γυρίσει το ματς τούμπα, αφού στιγμές αργότερα ο ίδιος θα σημαδέψει το δοκάρι του Κόκκινου και στην αντεπίθεση ο Φουτράκης θα γράψει το 3-2 και κάπου εκεί η Rubin θα στερέψει από ιδέες και δυνάμεις!

Στην συνέχεια του αγώνα θα ακολουθήσει επίδειξη κυριαρχίας από τους Kavalarides οι οποίοι πάρα τις απουσίες των εμβληματικών Παγώνα, Θεοχάρη και Κούτσια, αγωνίστηκαν και προσέφεραν θέαμα φτάνοντας τον δείκτη του σκορ στο 6-2 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παπακωνσταντίνου! Το τελικό 6-3 διαμόρφωσε ο Καλαμάρας αλλά ήταν πολύ αργά τότε μια τις μαϊμούδες να κυνηγήσουν κάποιον βαθμό από την αναμέτρηση.
Νωρίτερα η Αναγέννηση Καισαριανής δεν είχε μια εύκολη Δευτέρα όπως θα περίμεναν οι περισσότεροι απέναντι στην Trapezaria διότι πάρα το γεγονός ότι βρέθηκαν σε θέση οδηγού στο 30′ με 2 τέρματα μπροστά η ψυχή της Trapezarias μίλησε για μια ακόμη φορά και μέσα σε 5 λεπτά έκανε τα αδύνατα δυνατά και ισοφάρισε σε 2-2 με τους Κατσιγιαννη και Λεβέντη οι οποίοι πανηγύρισαν έξαλλα στα σύρματα του γηπέδου μπροστά στον κόσμο τους μέσα σε ένα σόου από φωτοβολίδες και πυρσούς! Η χαρά τους αυτή όμως δεν κράτησε καθώς η ευρωπαϊκή Αναγέννηση δεν είχε πει τον τελευταίο της λόγο και σκόραρε 2 ακόμη φορές πετυχαίνοντας το τελικό 4-2, παίρνοντας 3 πολύτιμους βαθμούς στο κυνήγι της για την πρώτη 2αδα!

Χωρίς ιδιαίτερο άγχος πέρασαν το βράδυ τους στην Μεταμόρφωση οι Bandoleros που καθάρισαν την Coca Juniors με 9-3. Αν και η Coca έβαλε δύσκολα στην ομάδα του Χαϊδαρίου στο 1ο μέρος με το σκορ να είναι 2-1 υπέρ των Bandoleros, δεν κατάφεραν να συνεχίσουν στο ίδιο τέμπο στην συνέχεια του αγώνα και οι Λουτσιάνο, Περλέσι και Αδαμίδης ήταν απλώς αψεγάδιαστοι για να μην ανοίξει η ψαλίδα του σκορ! Από τα highlight του αγώνα ήταν το solo γκολ του Αδαμιδη στο 1ο μέρος για την επίτευξη του 2-1 αφού πριν πλασάρει τον Σπανοδήμο, πέρασε 4 αντιπάλους!

Βελτιωμένη ξανά παρουσιάστηκε και η “νεοφώτιστη” Τραπεζαρία FC που παρά την ήττα από την “Ευρωπαϊκή” Αναγέννηση Καισαριανής (4-2), διατήρησε τα επίπεδα ποιότητας ψηλά, κρατώντας για πολύ ώρα το ισόπαλο 2-2.

Για να ενημερώνεστε διαρκώς για την βαθμολογία της Elite League 2 και να μην χάνετε λεπτό από τα νεότερα νέα της κατηγορίας αλλά και του gipedaki.gr πατήστε ΕΔΩ!

Περισσότερα

ΝΕΑ

ATHENS CUP 8X8: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ – ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ – ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

Εδώ θα βρεις το πανόραμα του Athens Cup 8X8: Όμιλοι, βαθμολογίες, αποτελέσματα και το αναλυτικό πανόραμα της διοργάνωσης μέχρι και τον μεγάλο τελικό σε Golden και Silver κατηγορία! ΦΑΣΗ ΟΜΙΛΩΝ Α’ ΟΜΙΛΟΣ 1η αγωνιστική (Τρίτη 14/5) 20:00 Coperfield FC – Brodios FC 21:00 Diridacta – Κατσαπλιάδες FC 21:00 South Cult – Boca

ΝΕΑ

ATHENS YOUTH CUP 6X6: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ – ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ – ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

Εδώ θα βρεις το πανόραμα του Athens Youth Cup 6X6: Όμιλοι, βαθμολογίες, αποτελέσματα και το αναλυτικό πανόραμα της διοργάνωσης μέχρι και τον μεγάλο τελικό σε Golden και Silver κατηγορία! ΦΑΣΗ ΟΜΙΛΩΝ Α’ ΟΜΙΛΟΣ 1η αγωνιστική (17/5) 20:00 Los Fuegos – Piraeus United 21:00 Noctuas – Piraeus FC 21:00 Pistoleros FC – Panthers