ELITE LEAGUE 2: ΑΝΑ… ΣΤΑΤΩΣΗ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ COCA JUNIORS ΤΟΥ “SIMEONE” ΑΔΑΜΟΥ!

Share

Την έκπληξη της 6ης αγωνιστικής της Elite League 2 έκανε η Coca Juniors στον αγώνα της κόντρα στην Αναγέννηση Καισαριανής επικρατώντας με 2-1, ενώ παράλληλα απέδρασε η Βουνάπολη με τους 3 βαθμούς στα τελευταία λεπτά από την σκυλοτράχυλη Dumanister!

Αναλυτικότερα στον πρώτο αγώνα ο οποίος κρίθηκε στο πρώτο… δεκάλεπτο, το εναρκτήριο λάκτισμα οδήγησε και σε γκολ αφού σε μια γρήγορη αντεπίθεση των “Αργεντίνων”, ο Γεωργίου θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-0 μόλις στο 16ο δευετερόλεπτο!

Τον έλεγχο του παιχνιδιού και την κατοχή πήρε η Αναγέννηση Καισαριανής η οποία με υπομονή στο παιχνίδι της κατάφερε να διαπέρασε τη πολυπρόσωπη άμυνα της Coca με τον Σγαρδέλη και να νικήσει τον εκπληκτικό Σπανοδήμο (9′). Πάρα τις πολλαπλές της φάσεις όμως δεν μπόρεσε να το επαναλάβει και η ομάδα του Αδάμου παραμένοντας πίστη στο πλάνο της, την συνεχόμενη άμυνα και τις αντεπιθέσεις, θα χτυπήσει ξανά την Αναγέννηση αυτή την φορά με τον ίδιο τον αρχηγό, ένα λεπτό αργότερα, ξαναπαίρνοντας κεφάλι στο σκορ!

Μοιραίος θα αποβεί για τους “ερυθρόλευκους” ο Φώκος ο οποίος θα αστοχήσει από την άσπρη βούλα και θα οδηγήσει την ομάδα του στην πρώτη της εφετινή ήττα, μένοντας έτσι πίσω στην κούρσα των 2 “χρυσών εισιτηρίων” για την οκτάδα!

Αντιθέτως, η Βουνάπολη έκανε βήματα μπρος και διατηρείται στα υψηλά στρώματα της βαθμολογίας μετά την καρδιακή της νίκη απέναντι στην Dumanister του ενός βαθμού που μόνο αυτό δεν έδειξε πως ήταν στο χορτάρι.

Σε ένα δεκάλεπτο κυριαρχίας, η ομάδα των Θρακομακεδόνων, όντας αψεγάδιαστη, θα πάρει προβάδισμα τριών τερμάτων με τον Γιαλίτση και τον Στέφου(2) αφού θα κάνει τα πάντα τέλεια μη επιτρέποντας στη Βουνάπολη να κάνει κάτι. Κάπου εκεί όμως θα γυρίσει ο τροχός και η έτερη ομάδα των Βορείων Προαστίων θα πάρει το τιμόνι και μετά από πολλές φάσεις θα βρεθεί στην μείωση του σκορ και στο 3-1 με τον Κούτση, ενώ 3 λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου ο ίδιος και ο Γαργουλάκης θα διαμορφώσουν το σκορ ημιχρόνου, το 3-3!

Μπαίνοντας στο 2ο μέρος, εκεί που όλοι περίμεναν πως η Βουνάπολη θα συνεχίσει στο ίδιο τέμπο και θα “καθαρίσει” την υπόθεση νίκη, η Dumanister από το πουθενά θα βρει την απάντηση και με 2 τέρματα ένα του Γιαλίτση και ένα του Λεβεντογιάννη σε 1 λεπτό θα βάλει “φωτιά” στο ματς!

Έπειτα από ένα 5λεπτο ποδοσφαιρικής αναρχίας θα διαμορφωθεί το 6-4 υπέρ των “ντουμανιών” με τους Κούτση και Τσίκα να χρήζονται σκόρερ, ενώ θα οδηγηθούμε στο τελευταίο 10λεπτο του αγώνα. Χρυσή αλλαγή ο Καλπούζος, που θα περάσει στον αγωνιστικό χώρο έναντι του Κουβέλη και με 2 γκολ και 1 ασίστ θα πάρει από το χέρι τους “βόρειους” και θα τους δείξει το δρόμο προς την ανατροπή και θα διαμορφώσει το τελικό 8-6 υπέρ τους. “Buzzer beater” κόκκινη κάρτα θα δεχθεί όμως και ο καταπληκτικός κατα τ’αλλα Κούτσης, που χάνοντας το μυαλό του (έκανε άσεμνη χειρονομία σε αντίπαλο ποδοσφαιριστή μετά το 7-6 όπου διαμόρφωσε ο ίδιος) θα χάσει σίγουρα και τον αγώνα της επόμενης εβδομάδας κόντρα στη Blender Βρέμης!

Για την αναλυτική βαθμολογία της Elite League 2 και την κούρσα τόσο για τα 2 χρυσά εισιτήρια για την 2αδα όσο και για την είσοδο στα Play Offs της κατηγορίας πατήστε ΕΔΩ!

Περισσότερα

ΝΕΑ

ATHENS CUP 8X8: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ – ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ – ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

Εδώ θα βρεις το πανόραμα του Athens Cup 8X8: Όμιλοι, βαθμολογίες, αποτελέσματα και το αναλυτικό πανόραμα της διοργάνωσης μέχρι και τον μεγάλο τελικό σε Golden και Silver κατηγορία! ΦΑΣΗ ΟΜΙΛΩΝ Α’ ΟΜΙΛΟΣ 1η αγωνιστική (Τρίτη 14/5) 20:00 Coperfield FC – Brodios FC 21:00 Diridacta – Κατσαπλιάδες FC 21:00 South Cult – Boca

ΝΕΑ

ATHENS YOUTH CUP 6X6: ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ – ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ – ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ

Εδώ θα βρεις το πανόραμα του Athens Youth Cup 6X6: Όμιλοι, βαθμολογίες, αποτελέσματα και το αναλυτικό πανόραμα της διοργάνωσης μέχρι και τον μεγάλο τελικό σε Golden και Silver κατηγορία! ΦΑΣΗ ΟΜΙΛΩΝ Α’ ΟΜΙΛΟΣ 1η αγωνιστική (17/5) 20:00 Los Fuegos – Piraeus United 21:00 Noctuas – Piraeus FC 21:00 Pistoleros FC – Panthers