BRONZE LEAGUE 6X6: ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΟΙ PALTEIRAS – ΞΑΝΑ ΑΝΑΤΡΟΠΗ… ΞΑΝΑ ΠΕΝΑΛΤΙ… ΚΑΙ ΞΑΝΑ NIKH!

Share

Η συνήθειες που έγιναν λατρείες ακολουθήθηκαν ευλαβικά από τους Palteiras στο μεγάλο τελικό της Bronze League 6X6 απέναντι στους Γυπαετούς Αδαμών Β‘ στο “SEF Soccer Club“, μιας και οι “Βραζιλιάνοι” κατέγραψαν ακόμα μια μεγάλη ανατροπή στην κανονική διάρκεια (4-4), οδηγήθηκαν στα πέναλτι, και εν τέλει επικράτησαν με 4-3, για να υψώσουν το βαρύτιμο τρόπαιο ψηλά στον Αττικό ουρανό!

Η ομάδα του Χρήστου Κυριαζή, πραγματοποίησε ανατροπή σε 3/4 νοκ-άουτ παιχνίδια της, μόνο που αυτή τη φορά το… τουμπάρισμα σήμαινε τίτλος! Με κεκτημένη ταχύτητα από το σούπερ τελικό περιφέρειας με την Αγία Cοφιά, οι “Βραζιλιάνοι” παρότι βρισκόντουσαν συνεχώς στα… 2 γκολ πίσω από τους Γυπαετούς, κατάφεραν να απαντήσουν πριν από την ολοκλήρωση του 50λέπτου και εν τέλει να οδηγήσουν το ματς σε παράταση και πέναλτι, εκεί όπου αποδείχθηκαν πιο ψύχραιμοι και νίκησαν ξανά!

Παρόλο που οι “ηρωικοί” Γυπαετοί των 6 “Σπαρτιατών” έβαλαν δύσκολα στους Palteiras από το πρώτο ημίχρονο (1-3) οι Βραζιλιάνοι προϊόντος και του χρόνου θα βγάλουν αντίδραση. Αρχικά, Ανδρινόπουλος και Παπαγεωργίου “πάγωσαν” τον Πειραιά (0-2), και παρά τη μείωση του Κουράκου με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, οι Γυπαετοί αύξησαν έπι τόπου τη διαφορά.

Το γκολ του Παπαδόπουλου με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο ξεκίνημα της επανάληψης, βρήκε ξανά… απάντηση από τον σπουδαίο Ανδρινόπουλο (χατ-τρικ) με τους Γυπαετούς να αμύνονται μαζικά πλέον (2-4) για να υπερασπιστούν το προβάδισμα τους τα τελευταία δέκα λεπτά της κανονικής διάρκειας. Οι σπουδαίες επεμβάσεις του Μπαρμπούνη όμως δεν θα αποτρέψουν το μοιραίο που στα τελευταία λεπτά θα συμβεί με ισάριθμα γκολ του κορυφαίου παίκτη των Palteiras στα νοκ-άουτ, Κώστα Παπαδόπουλο (χατ-τρικ) που σκόραρε στο 45′ και 49′.

Κι ενώ στην 10λεπτή παράταση δεν άλλαξε κάτι, οι Palteiras με το μομέντουμ της ψυχολογίας θα επικρατήσουν για ακόμα ένα παιχνίδι (όπως και με την Αγία Coφιά) στη σειρά στη… ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι με 4-3. Παρόλο που το σετ των αρχικών 3 εκτελέσεων για τις 2 ομάδες δεν προσέφερε κάτι το αξιοσημείωτο αφού σκόραραν σε ισάριθμες εκτελέσεις (Πήτερ, Δούφας και Κουράκος για Palteiras / Μακρίδης, Παλαμάς, Ανδρινόπουλος για Γυπαετούς), όλη η… μαγεία κρυβόταν στον “ξαφνικό θάνατο”.

Ο Μπαρμπούνης θα αποσοβήσει με το… τακούνι του ποδιού το πέναλτι του Παπαδόπουλου και ο Παπαγεωργίου είχε τη μεγάλη ευκαιρία να “κλειδώσει” με γκολ τη νίκη της “νενανικότερης” ομάδας της διοργάνωσης. Ο Παπαγεωργίου θα στείλει την μπάλα… άουτ και ο Μητρογιάννης θα ευστοχήσει στην επόμενη εκτέλεση για να πέσει όλο το βάρος στα πόδια του Βαβούδη. Ο νεαρός θα στείλει τη μπάλα στο κάθετο δοκάρι με αποτέλεσμα οι Βραζιλιάνοι να ξεσηκωθούν και να πανηγυρίσουν την κούπα έξαλλα!

Περισσότερα

ΝΕΑ

FOOTBALL FESTIVAL: ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ!

Το λεκανοπέδιο της Αττικής ήδη “ζει και αναπνέει” για το πρώτο και συνάμα ιστορικό “Football Festival” της χώρας που θα λάβει χώρα 10,11 και 12 Μάϊου, και του οποίου το “main event” θα είναι οι αγώνες του κυπέλλου Ελλάδας