ATHENS LEAGUE 6X6: ΝΙΚΗ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ… ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΣΗΜΕΙΩΣΕ Η ATLETICO!

Share

Η ιστορική Atletico FC, την Τετάρτη 18 Οκτωβρίου κατάφερε να σημειώσει την πρώτη της επίσημη νίκη ύστερα από… ένα χρόνο ανομβρίας και αρνητικών αποτελεσμάτων!

Πιο συγκεκριμένα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Athens League 6X6, στον Β’ όμιλο του Πειραιά η ομάδα των Αμπελοκήπων κατάφερε να επικρατήσει με… νύχια και με δόντια των Sportanos FC (3-1) και να αφήσει πίσω της την αρνητική παράδοση, που τη συνόδευε από τις 20 Οκτωβρίου του 2022 και 19 επίσημους αγώνες κατά των οποίων αριθμούσε 18 ήττες και 1 ισοπαλία!

Τελευταία επίσημη νίκη, πριν από αυτή απέναντι στην ομάδα του Νίκου Χρηστοφοράτου ήταν εκείνη κόντρα στη Favella FC με 7-6, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του B’ Ομίλου της Κηφισιάς για την ίδια διοργάνωση, 363 ημέρες πριν!

Αναφορικά με το παιχνίδι, η Atletico ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 8′ (Φωτιάδης) για να απαντήσουν οι Sportanos στο 13′ με τον Αγγελόπουλο. Λίγα λεπτά πριν από την ανάπαυλα και πιο συγκεκριμένα στο 21′, ο Βαλελής θα νικήσει τον Ανδρεόπουλο με απευθείας εκτέλεση κόρνερ και οι 2 ομάδες θα πορευτούν έτσι μέχρι το ημίχρονο.

Στην επανάληψη, οι Sportanos έχασαν πάρα πολλές ευκαιρίες για την ισοφάριση και η μπάλα τους… τιμώρησε στις καθυστερήσεις του αγώνα αφού ο Κουρούνι “έγραψε” σε αντεπίθεση το τελικό 3-1.

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια της αγωνιστικής ξεχώρισε το ντέρμπι ανάμεσα σε Kourayo Vallecano και El Malliakas το οποίο είχε πολύ ποδοσφαιρική ένταση και πολλές μονομαχίες. Μέχρι το 40′ το σκορ ήταν στο 0-0, όταν και οι “Ευρωπαϊοι” Malliakas προηγήθηκαν με τον Μαρκάκη, αφού πρώτα “κρύφτηκε” η μπάλα στο συνδυασμό του με τον Κολοκοτρώνη. Οι “Vallecas” όμως δεν το έβαλαν κάτω και με 2 ανέλπιστα πλην πανομοιότυπα γκολ από εκτέλεση… πλαγίου “γύρισαν” το ματς (1-2)! Στην πρώτη επαναφορά η μπάλα κόντραρε ανεπαίσθητα στον Μπένα ύστερα από εκτέλεση πλαγίου του Χοτάϊ, ενώ 2′ αργότερα, ύστερα από νέα πλάγια επαναφορά ο αρχηγός, Κώστας Δώρας είναι αυτός που θα αγγίξει τη μπάλα και θα την αλλοιώσει “τόσο όσο”, ούτως ώστε να αιφνιδιάσει τον Μπένα και τους αμυντικούς του. Οι El Malliakas διαμαρτυρήθηκαν έντονα για τη δύσκολη φάση του 1-1 (κατά πόσο η μπάλα κόντραρε σε ποδοσφαιριστή από το πλάγιο) αλλά και λίγο νωρίτερα σε ένα φάουλ που δεν καταλογίστηκε ως… πέναλτι, την ώρα που η Kourayo από την πλευρά της ζήτησε πέναλτι σε τάκλιν μέσα στην περιοχή στιγμές πριν από την ισοφάριση.

Η ένταση δυστυχώς δεν αποφεύχθηκε στο φινάλε, αφού δευτερόλεπτα πριν από το τελικό σφύριγμα απειλήθηκε η ακεραιότητα της αναμέτρησης με σύρραξη, ύστερα από ύβρεις ποδοσφαιριστή της Kourayo προς τον πάγκο των Malliakas. Ευτυχώς, πριν η κατάσταση πάρει διαστάσεις οι ψυχραιμότεροι ενήργησαν ωστόσο οι άμεσα εμπλεκόμενοι στο περιστατικό “απειλούνται” με τιμωρίες, τις οποίες θα αποφανθεί η
νεόδμητη πειθαρχική επιτροπή εντός 48 ωρών και κατόπιν έκτακτης συσκέψεως που προγραμματίστηκε για την Πέμπτη (19/10). Εκεί, θα αξιολογηθούν από την 5μελή επιτροπή τα πραγματικά περιστατικά σε αντιπαράταξη με τον νέο αυστηρό κώδικα συμπεριφοράς και οι υπαίτιοι εμπλεκόμενοι θα τιμωρηθούν όπως ακριβώς προβλέπεται. Αμέσως μόλις εκτονώθηκε η κατάσταση ο διαιτητής ολοκλήρωσε την αναμέτρηση.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια: Rarely United, Roma και Carthage Eagles επικράτησαν των Νίκαια FC, Bonomians και Apollon Peiraia.

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά όλες τις βαθμολογίες των ομίλων του Athens League 6X6!

Περισσότερα

ΝΕΑ

FOOTBALL FESTIVAL: ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ!

Το λεκανοπέδιο της Αττικής ήδη “ζει και αναπνέει” για το πρώτο και συνάμα ιστορικό “Football Festival” της χώρας που θα λάβει χώρα 10,11 και 12 Μάϊου, και του οποίου το “main event” θα είναι οι αγώνες του κυπέλλου Ελλάδας