ATHENS CUP 6X6: ΣΤΟΝ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟ ΜΕ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ… ΡΕΤΣΚΑ ΟΙ JACKALS!

Share

Με δυο γκολ-ποιήματα από ατομικές ενέργειες του σπουδαίου Ντόναλντ Ρέτσκα, οι Jackals θα ξεγλιστρήσουν με 3-1 από το ντέρμπι της φάσης των “16” της Νότιας Περιφέρειας (Πειραιάς) της Golden κατηγορίας επί της Joli, σε ένα παιχνίδι το οποίο ήταν ισόπαλο (1-1) μέχρι και το 46′.

Τα “τσακάλια” που θα αντιμετωπίσουν στον προημιτελικό τη “γνώριμη” τους: Αναγέννηση Καισαριανής, τα… χρειάστηκαν για τα καλά απέναντι στην ομάδα του Άλντο Χότζα, η οποία με την τακτική της, οδήγησε το ματς σε χαμηλό σκορ, και λίγο έλειψε ο νικητής να κριθεί στην παράταση, αλλά ο Ρέτσκα είχε άλλη άποψη!

Ο ηγέτης των “τσακαλιών” του Σπύρου Καρύδα, έβαλε μπροστά την ομάδα του με ονειρική προσωπική ενέργεια στο 6′, ωστόσο το καμπανάκι του κινδύνου χτύπησε για τα καλά στο 20′ όταν ύστερα από υποδειγματική αντεπίθεση η Joli, έχασε την ευκαιρία του αγώνα: με τον Άλντο να δέχεται ασίστ πάρε βάλε από τον Λένα, αλλά προ κενής εστίας να αστοχεί! Με το καλησπέρα της επανάληψης (26′) ο Μοιρώτσος θα διώξει θεαματικά σουτ-βολίδα του Φράνκο, αλλά ο έμπειρος γκολκίπερ των Jackals δε θα καταφέρει να είναι το ίδιο αποτελεσματικός σε σουτ του Άλντο στο 30′ το οποίο θα τον “τρυπήσει” από κάτω.

Στη συνέχεια, το ματς είχε πιο ελεγχόμενο τέμπο με την Joli να “οχυρώνεται” καλά και να αφήνει την κατοχή στους Jackals, χωρίς ωστόσο να προκύψουν πολλές σημαντικές ευκαιρίες. Λίγο πριν από το φινάλε κι ενώ άπαντες προετοιμαζόντουσαν για την παράταση, ακόμα μια σπουδαία ατομική έμπνευση του Ρέτσκα θα καταλήξει στα δίχτυα του Αμίτση (46′), γεγονός που θα συνδυαστεί με τον ξαφνικό τραυματισμό του Φράνκο (συγκρούστηκε με τον Μοιρώτσο και χτύπησε στα πλευρά), και ουσιαστικά θα “αποκεφαλίσει” την Joli μέχρι το τελευταίο λεπτό του ματς, εκεί που έδωσε τη “χαριστική” βολή ο Βασίλης Τσέργας (50′).

Παρόλο που τις 2 ομάδες χώριζε φαινομενικά μια… κατηγορία (αμφότερες φιναλιστ σε Golden και Silver League προ μηνών), κάτι τέτοιο δε φάνηκε επ’ ούδενι στον αγωνιστικό χώρο του “SEF Soccer Club”, σε ένα παιχνίδι που κάλλιστα θα μπορούσε να είναι ακόμα και ο ημιτελικός ή ο τελικός της περιφέρειας.

Στα άλλα παιχνίδια της φάσης των “16” του Πειραιά: η Αναγέννηση Καισαριανής παρότι βρέθηκε με 2 γκολ πίσω στο σκορ από τη Loca Estrada (Τζαναβέλης στο 11′ και το 29′), θα καταφέρει να ισοφαρίσει χάρη στον μεγάλο MVP της μέσα στη σεζόν, Ερμή Ιωαννίδη, και να οδηγήσει το ματς στην παράταση (2-2). Εκεί, σημειώθηκε το… highlight του ματς, όταν ο γκολκίπερ της Αναγέννησης, Βλαστάρας, έκανε “ηρωική” διπλή απόκρουση στο 8′ του εξτρά χρόνου, με την ομάδα του μάλιστα να καταφέρνει και να σκοράρει με “buzzer beater” ξανά με τον Ιωαννίδη (χατ-τρικ) και με 2-3 να παίρνει μια σπουδαία πρόκριση.

Στα άλλα 2 παιχνίδια της νοκ-άουτ φάσης, San Antonio και Zozzi FC προκριθήκαν επί των Ταλέντων (5-1) και Cathrage Eagles (11-0) αντίστοιχα, και ως εκ τούτου δημιουργούν το πιο “καυτό” ζευγάρι της προημιτελικής φάσης της περιφέρειας! Για τους San Antonio, το πρώτο ημίχρονο εξελίχθηκε σε… γολγοθάς (1-1), ωστόσο στην επανάληψη κατάφεραν να πάρουν μπρος χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Έλληνα διεθνή, Αρμάντο Τζαφέρι (30′), ενώ αναφορικά με τη Zozzi, μετέτρεψε τον αγώνα της με τους αποδεκατισμένους “Τυνήσιους” σε τυπική διαδικασία και πέτυχε την πιο ευρεία νίκη της εφετινής διοργάνωσης σε νοκ-άουτ παιχνίδι.

Δείτε ΕΔΩ αναλυτικά το ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ, τα ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ τις ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΕΣ και τις ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΕΙΣ της νοκ-άουτ φάσης!

Περισσότερα

ΝΕΑ

FOOTBALL FESTIVAL: ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ!

Το λεκανοπέδιο της Αττικής ήδη “ζει και αναπνέει” για το πρώτο και συνάμα ιστορικό “Football Festival” της χώρας που θα λάβει χώρα 10,11 και 12 Μάϊου, και του οποίου το “main event” θα είναι οι αγώνες του κυπέλλου Ελλάδας