ATHENS CUP 6X6: “ΕΠΟΣ” ΤΩΝ VILLAGERS – “ΓΚΡΕΜΙΣAN” ΤΗΝ… ΙΣΟΒΙΑ ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟ MAGUFANA!

Share

Σε “εποποιΐα” των Villagers εξελίχθηκε ο τελικός της Βόρειας περιφέρειας (Κηφισιά) κόντρα στην πολυνίκη του Athens Cup, Magufana στο ανακαινισμένο “Kifisia Soccer Club”, εκεί όπου με συνταγή αλά… Κωστάκηδες και τελικό σκορ 3-1, οι “Χωριάτες” θα αφήσουν την επί 3 σερί χρόνια κυπελλούχο της διοργάνωσης εκτός νυμφώνος και θα προχωρήσουν στον μεγάλο τελικό της Golden κατηγορίας!

Ήταν Σάββατο 16 Ιουνίου του… 2018 (!) όταν η Magufana του Γιάννη Λίτση έφυγε για τελευταία φορά με κατεβασμένο το κεφάλι σε αγώνα Athens Cup, και πιο συγκεκριμένα σε… τελικό (ήττα 7-4 από τους Warriors)! Χρειάστηκε να περάσουν 4 χρόνια και 1 μήνας (14 Ιουλίου του 2022) στους οποίους η “Magu” κατέγραφε μόνο νίκες και επιτυχίες στο Athens Cup, με μοναδική ήττα όλα αυτά τα χρόνια, εκείνη στη φάση των ομίλων (2021) από την Old School Milan η οποία όμως, δεν της κόστισε στο ελάχιστο!

Απέναντι στους Villagers όμως, η “Λερναία Ύδρα” του θεσμού θα χάσει όλα της τα… κεφάλια και θα βιώσει τον πικρό αποκλεισμό σε ένα ματς το οποίο οι “Χωριάτες” του Πέτρου Φασούλη το χειρίστηκαν όπως ακριβώς οι Κωστάκηδες απέναντι στη Zozzi του Γιώργου Καλτσά (3-2) στον τελικό της Νότιας Περιφέρειας (Πειραιάς) ο οποίος και προηγήθηκε.

Οι Villagers παίζοντας “σκυλίσια” άμυνα από την επίθεση μέχρι το… τέρμα, κι έχοντας σε τρομερή ημέρα τον Έλληνα διεθνή τερματοφύλακα, Σπύρο Τσιγαρίδα (MVP), ο οποίος με την σταθερότητα του ενέπνεε μεγάλη σιγουριά (ως άλλος Ζαγγανάς στο Κωστάκηδες – Zozzi) κατάφεραν να κρατήσουν μακριά από το γκολ τη “Magu” η οποία ναι μεν είχε τη συντριπτική κατοχή, όσο κυλούσαν τα λεπτά πλην όμως αδυνατούσε να απειλήσει ουσιαστικά. Όλες οι μπαλιές με στόχο τον Έλληνα διεθνή Γιώργο Τσιγγόπουλο ήταν… χαμένες, με εξαίρεση το γκολ της ισοφάρισης (16′), ενώ η συμπαγής ανασταλτική λειτουργία των Villagers, ανάγκαζε την ομάδα του Γιάννη Λίτση σε άστοχα γεμίσματα.

Οι “Χωριάτες” χάρη στα γκολ των Μάλαϊ (5′) και Αποστολάκη (20′) προηγήθηκαν από το ημίχρονο, ενώ ζήτησαν έντονα την αποβολή του Έλληνα διεθνή τερματοφύλακα Μουζάκη στο 23′ για χέρι εκτός περιοχής σε μια φάση που ο Θεολόγος “τσίμπησε” τη μπάλα με τον γκολκίπερ να απλώνει ενστικτωδώς τα χέρια και εν τέλει να “κιτρινίζετε”.

Στην επανάληψη η εξξέλιξη του παιχνιδιού ήταν για… γερά νευρά, με το σκορ να παραμένει στο 2-1 μέχρι το 48′, όταν ο Μάλαι κατάφερε να “κρεμάσει” από την αντίπαλη περιοχή (ίσως στο γκολ της διοργάνωσης) τον Μουζάκη στην απέλπιδα προσπάθεια της “Magu” που στο μεταξύ είχε ανεβεί στον αγωνιστικό χώρο για να ισοφαρίσει και να οδηγήσει το ματς στην παράταση. Το 3-1 δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, παρά την είσοδο του Κοντιζά (επέστρεψε μετά από πολύμηνο τραυματισμό) και την αποβολή του Μάλαϊ τα τελευταίο δίλεπτο με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Σε ολόκληρο το δεύτερο 25′ η κυπελλούχος είχε τη συντριπτική κατοχή (επίπεδα 75-25%) ωστόσο οι “Χωριατες” τόσο με στημένες φάσεις όσο και αντεπιθέσεις έμοιαζαν πιο κοντά στο 3-1, σκορ που τελικά διαμορφώθηκε στο φινάλε.

Έτσι, οι Villagers, γίνονται το δεύτερο… αουτσάιντερ που προκρίνεται στο μεγάλο τελικό του Athens Cup, μετά τους Κωστάκηδες του Δημήτρη Λεβέντη, που τη Δευτέρα (11/7) είχαν κάνει την πρώτη μεγάλη έκπληξη, αποκλείοντας τη σπουδαία Zozzi του Γιώργου Καλτσά!

Στους άλλους 2 τελικούς περιφέρειας (Κηφισιά), σε Silver και Bronze Cup, Old School Magufana και Giftisia προκρίθηκαν στο μεγάλο τελικό, με την Β’ ομάδα της Magufana και κυπελλούχο του Silver Cup να επικρατεί με 8-2 επί των φιλόδοξων Αστραπών Γαλατσίου που παρά το καλό πρώτο ημίχρονο (3-2) λύγισαν στο φινάλε!

Λίγη ώρα νωρίτερα οι περσινοί κυπελλούχοι της Bronze καητογρίας, Langaneiros, δεχόντουσαν ανατροπή-σοκ από την ομάδα του Νάσου Παπαγεωργίου, και παρά το γεγονός ότι προηγήθηκαν με 5-2 στο ημίχρονο (!), χάρη στον εκπληκτικό Φωτιάδη που πέτυχε 5 γκολ στην επανάληψη, γνώρισαν μια απίθανη ανατροπή στα τελευταία λεπτά, σε ένα ματς που ολοκληρώθηκε με 6-7!

Δείτε ΕΔΩ το αναλυτικό ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ, ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ και ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΕΙΣ στην ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ του ATHENS CUP 6X6!

Περισσότερα

ΝΕΑ

FOOTBALL FESTIVAL: ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ!

Το λεκανοπέδιο της Αττικής ήδη “ζει και αναπνέει” για το πρώτο και συνάμα ιστορικό “Football Festival” της χώρας που θα λάβει χώρα 10,11 και 12 Μάϊου, και του οποίου το “main event” θα είναι οι αγώνες του κυπέλλου Ελλάδας